نقشه سایت چیست و چرا باید آن را بدانید؟

نقشه سایت چیست

“نقشه سایت چیست؟” یک سوال بسیار مهم هنگام انجام برنامه ریزی سئو. این یک عامل بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم تعریف، رسیدن به ترافیک و نتایج مورد انتظار برای سایت تقریبا غیرممکن خواهد بود. سئو سایت اصفهان به عوامل متعددی بستگی دارد که نقشه سایت یکی از آنها می باشد. معمولا بعد از طراحی سایت در اصفهان اقدامات زیادی در رابطه با فعالیت های سئو انجام می شود.

در مقاله امروز قصد داریم به بررسی نقشه سایت بپردازیم، چگونه می تواند با موقعیت یابی در SERPS مرتبط باشد و چرا باید از همان ابتدا در مورد آن صحبت کنید.

نقشه سایت چیست؟

نقشه های سایت فایل هایی هستند که اطلاعاتی را در مورد تمام عناصر موجود در یک وب سایت می دهند. همانطور که از نام آن مشخص است، نقشه سایت مکان خود و رابطه ای که بین آنها وجود دارد را نیز نشان می دهد. هنگام ساخت نقشه سایت، باید اطلاعاتی را که سایت شامل می شود و آنچه می خواهید در مورد هر یک برجسته کنید، در نظر بگیرید.

دلیل ایجاد یک سلسله مراتب این است که موتورهای جستجو، عمدتاً گوگل، می توانند این فایل ها را بخوانند تا در یک سایت بخزند و بتوانند آنچه را که مرتبط در نظر گرفته می شود با توجه به مخاطبان هدف شما قرار دهند. مرتبط ترین اطلاعات در سایت می تواند از به روز رسانی محتوا، دسته بندی های جدید، انتشارات جدید یا حتی اگر زبان را تغییر داده اید باشد.

استفاده از پلتفرم های CMS مانند وردپرس یک مزیت دارد، زیرا گاهی اوقات نقشه سایت در دسترس است تا موتورهای جستجو بتوانند محتوا را فهرست کنند.

4 نشانه که سایت شما به نقشه سایت نیاز دارد

عملکرد نقشه سایت این است که موتورهای جستجو می توانند URL های کل وب را شناسایی کنند، که از نمایه سازی پشتیبانی می کند، اما از آن اطمینان نمی یابد. ما باید این را روشن کنیم، برای اینکه یک سایت ایندکس شود عوامل دیگری نیز در نظر گرفته می شود. به طور کلی، نقشه سایت به گونه ای کار می کند که موتورهای جستجو موضوعات و سازماندهی اطلاعات را شناسایی کرده و می توانند آن را مرتبط تشخیص دهند. عمدتاً 4 نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما به نقشه سایت نیاز دارید:

 • سایتی که دارید اطلاعات زیادی دارد، خواه متن، تصویر، ویدیو، صدا و یا نمایش داده شده در صفحه خبر.
 • این سایت دارای تعداد زیادی صفحه است که لزوماً به طور طبیعی پیوند ندارند، اما شما می خواهید موتورهای جستجو آنها را به عنوان بخشی از یک مجموعه کلی شناسایی کنند.
 • سایت بسیار بزرگ است و به رشد خود ادامه می دهد، اگر نمی خواهید برخی از صفحات از بین بروند، باید نقشه سایت داشته باشید.
 • سایتی که دارید جدید است، لینک های داخلی یا خارجی کمی دارید، بنابراین موتورهای جستجو آنها را پیدا نمی کنند.

در این 4 شرایط ممکن است نیاز به ایجاد نقشه سایت داشته باشید، اما اگر سایت شما کوچک است، بین صفحات وب لینک دارید یا فایل های چند رسانه ای زیادی ندارید، ممکن است اصلا به این نقشه نیاز نداشته باشید.

ویژگی های نقشه سایت

اگر در این مرحله هنوز ویژگی های نقشه سایت را تشخیص نداده اید، بسیار آسان است که بتوانید آنها را به موقع بیان کنید. اول از همه، باید گفت که این یک ساختار سلسله مراتبی است، که به این معنی است که بر اساس ارتباط با توجه به آنچه شما باید در هنگام موقعیت یابی یک وب سایت نشان داده شود، سازماندهی شده است.

2 نوع نقشه سایت بسته به قالب وجود دارد: HTML و XML. استفاده از نقشه سایت HTML به این دلیل است که می خواهید کاربران به نقشه سایت دسترسی داشته باشند، که صفحه دیگری ایجاد می کند و می تواند مانند بقیه نقشه ها ادغام شود.

در سمت XML، آنها تمایل بیشتری به تمرکز بر روی موتورهای جستجو دارند که آنها را به عنوان سایت های معتبر و با بهینه سازی تمام عناصر فنی طبقه بندی می کنند.

برای انتخاب نوع نقشه سایت برای استفاده، مهم است که بدانید هر دو مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین توصیه می‌شود که با به‌روزرسانی‌های الگوریتم‌های موتور جستجو به‌روز باشید و از پشتیبانی یک متخصص سئو برخوردار باشید.

در آژانس Virket ما می‌توانیم با تمام مشاوره‌های سئو که ممکن است شامل موارد زیر باشد، به شما در دستیابی به این هدف کمک کنیم: ممیزی کامل وب سایت و استراتژی سئو.

حال، اگر مطمئن نیستید که نقشه سایت دارید یا خیر. برای پیدا کردن وب سایت خود می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

دامنه را بنویسید.
در پایان پسوندهای /sitemap.xml، /sitemap-index.html یا /sitemapindex را اضافه کنید. به این ترتیب نقشه سایت سایت را درست همانطور که گوگل پیدا می کند به شما نشان می دهند.
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که نقشه‌های سایت دارند این است که با معماری محتوا پیوند نزدیک دارند زیرا آنها همچنین اطلاعات را از طریق پیوندها اولویت‌بندی و سازماندهی می‌کنند و نقشه ایجاد می‌کنند.

دلایل ایجاد نقشه سایت

داشتن نقشه سایت بسیار مهم است زیرا در آن URL های قابل نمایه سازی را نشان می دهیم. که با استراتژی سئو نشان داده خواهد شد. اگر یک وب سایت ایندکس نشده باشد، حتی اگر تلاش کنید، آن را در موقعیت قرار نمی دهید و ترافیکی را که آن کلمه کلیدی می تواند ایجاد کند، از دست خواهید داد.

توصیه می شود که درخواست تجزیه و تحلیل وب سایت خود را داشته باشید و با این کار متوجه شوید که آیا مشکلی در نمایه سازی وجود دارد که می تواند موارد زیادی را در مورد وب سایت شما توضیح دهد.

حال، اگر چیزی که به دنبال آن هستید این است که مطمئن شوید نقشه سایت شما همان نقشه‌ای است که می‌تواند بیشترین مزیت را داشته باشد، باید این نکات را هنگام ایجاد آن به کار ببندید:

 • همیشه یک سیستم را بعد از ایجاد آن تست کنید.
 • اولویت را به صفحات با بالاترین کیفیت بدهید. بهتر است مواردی را که موقعیت بهتری دارند با کلمات کلیدی بهتر مرور کنید.
 • اگر تگ های canonicals قبلاً به سایت اضافه شده اند را در نقشه سایت خود قرار دهید.
 • صفحاتی هستند که نباید همیشه جستجو شوند تا بر معیارهای شما تأثیر نگذارند، در واقع اگر این مورد را از دست داده اید، احساس بدی نداشته باشید، حتی مهم ترین صفحات و
 • سایت ها این کار را انجام می دهند. اگر نمی توانید صفحه ای را حذف کنید، برچسب robots.txt را قرار دهید تا از ایندکس شدن آن جلوگیری کنید.
 • اگر یک سایت بزرگ با بیش از 50000 صفحه دارید، همانطور که در مورد تجارت الکترونیکی وجود دارد، به بیش از یک نقشه سایت نیاز دارید.
 • اگر نمی خواهید همه چیز ایندکس شود، پس فراموش نکنید که تگ No-index را اضافه کنید.

در رابطه با موارد فوق، زمانی که سایت ها بسیار بزرگ هستند، ممکن است گاهی به چند صفحه نیاز باشد و گاهی نه. برخی از متخصصان نقشه های سایت پویا را توصیه می کنند.
همیشه منوی سایت خود را در هر بخش و در هر زمان ناوبری قابل مشاهده داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که ناوبری بصری را به سمت چپ انجام دهید.
نقشه سایت چیست؟ این نقشه ای است که به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا سلسله مراتب یک وب سایت را بیابند و درک کنند. این یک عنصر ضروری است تا بتوانید یک صفحه را موقعیت یابی کنید و شروع به ردیابی کلمات کلیدی مختلف کنید که با استفاده از آنها می توانید بازدیدهایی را به دست آورید که مشتریان بالقوه می شوند. اگر مطمئن نیستید که سایت شما نقشه دارد، وقت آن رسیده است که با کمک متخصصان آژانس Virket، یک آژانس SEO در مکزیک، آن را بررسی کنید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید