آشنایی با اصول لنز دوربین

معرفی انواع لنز

دوربین بدون لنز برای یک عکاس بی فایده است. لنز همان چیزی است که نور را از آنچه از طریق منظره یاب می بینید به یک نقطه کوچک (معمولا) 35 میلی متری در پشت فیلم، DSLR یا دوربین بدون آینه شما متمرکز می کند. اگر لنز را از دوربین خود بردارید، تنها نوع تصویری که می توانید تولید کنید نور سفید است. در نتیجه، یک لنز با کیفیت بالا می‌تواند به شما کمک کند حتی با یک دوربین ارزان، عکس‌های عالی بگیرید، در حالی که یک لنز با کیفیت پایین می‌تواند بهترین دوربین را متوسط و در نتیجه کیفیت تصویر را ضعیف کند. در اینجا اصول اولیه لنز دوربین وجود دارد که به شما کمک می کند انتخاب مناسبی برای نیازهای عکاسی خود داشته باشید. هر یک از لنزها جایگاه خود را در زمینه های مختلف عکاسی مثل عکاسی از محصول، عکاسی از طبیعت دارد. چنانچه نیازمند سفارش عکاسی تبلیغاتی هستید می توانید با آژانس تبلیغاتی لایت در تماس شوید. عکاسی تبلیغاتی در اصفهان از خدماتی است که در آژانس لایت سال های متمادی در حال ارائه می باشد.

لنز دوربین چیست؟

لنز ابزاری است که برای رساندن نور به یک نقطه کانونی ثابت استفاده می شود. در دوربین های فیلم، لنز نور را به نوار فیلم می فرستد، در حالی که در دوربین های دیجیتال (مانند دوربین های DSLR یا دوربین های بدون آینه)، لنز نور را به یک سنسور دیجیتال هدایت می کند. لنزهای دوربین از یک سری صفحات شیشه ای تشکیل شده اند که محدب (خمیده به سمت بیرون) یا مقعر (منحنی به سمت داخل) هستند.

ویژگی های لنز دوربین

همه لنزها نور را فیلتر و فوکوس می کنند تا به درستی به سنسور یا نوار فیلم برخورد کند. با این حال، عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین می کند لنز دوربین چگونه بر ظاهر و کیفیت عکس نهایی تأثیر می گذارد.

فاصله کانونی اندازه گیری فاصله (بر حسب میلی متر) بین نقطه همگرایی لنز شما و سنسور ضبط کننده تصویر است. محدوده فاصله کانونی یک لنز با یک عدد بیان می شود و این عدد به شما می گوید که دوربین شما چه مقدار از صحنه را می تواند ثبت کند. اعداد کوچکتر زاویه دید وسیع تری دارند و بیشتر صحنه را نشان می دهند. اعداد بزرگتر زاویه دید باریک تری دارند و کمتر نشان می دهند.
دیافراگم میزان بزرگی دهانه ای است که به نور اجازه ورود می دهد، که در f-stop بیان می شود. F-stop غیر منطقی هستند، زیرا هر چه عدد بزرگتر باشد، دهانه کوچکتر است. به عنوان مثال، f/2.8 به دوربین دو برابر f4 و 16 برابر f11 نور وارد دوربین می‌کند. دیافراگم بر عمق میدان تأثیر می‌گذارد: دهانه‌های بزرگ‌تر عمق میدان کم‌تری ایجاد می‌کنند، در حالی که دهانه‌های کوچک‌تر باعث می‌شود که تصویر بیشتر در فوکوس باشد.
حداکثر دیافراگم لنزها حداکثر دیافراگم را روی بشکه نشان می‌دهند که نشان‌دهنده حداکثر عرضی است که دیافراگم لنز می‌تواند باز کند. به طور معمول، لنزهایی با حداکثر دیافراگم بازتر قیمت کمی بالاتر دارند. لنز با حداکثر دیافراگم باز برای موقعیت های کم نور عالی است، بنابراین اگر به عکاسی در شب فکر می کنید، ممکن است ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.
عمق میدان. کنترل مقدار عکسی که در فوکوس است یکی از بهترین ابزارهای عکاس برای کمک به جلب نظر بیننده به جایی است که می خواهید. به عنوان مثال، مناظر معمولاً طوری عکس می‌گیرند که همه چیز در فوکوس باشد، بنابراین عکاسان با دیافراگم‌های کوچک (مانند f11 یا f16) عکس می‌گیرند. عمق میدان به دلیل حداکثر دیافراگم بسته به نوع لنز متفاوت است.

معرفی انواع لنز

5 نوع اصلی لنز دوربین

دو دسته اصلی از لنزهای دوربین وجود دارد:

1. لنزهای پرایم: پرایم ها فاصله کانونی لنز ثابتی دارند که باعث می شود سریعتر و واضح تر شوند. در حالی که لنزهای پرایم به دلیل فاصله کانونی ثابت انعطاف‌پذیری کمتری دارند، سریع و سبک وزن هستند و سفر با آن‌ها را آسان می‌کند.

2. لنزهای زوم: زوم‌ها از مجموعه‌ای از لنزها استفاده می‌کنند تا فاصله‌های کانونی متفاوتی را از یک لنز منفرد ایجاد کنند که باعث انعطاف‌پذیری بیشتر اما نه به آن سرعت می‌شود. آنها حاوی شیشه بیشتری هستند که به انعطاف پذیری آنها کمک می کند، اما همچنین تمایل دارند بزرگتر و سنگین تر از لنزهای پرایم باشند.

در هر دو نوع لنز پرایم و زوم، لنزهای متنوعی وجود دارد که همگی با فواصل کانونی متفاوت هستند.

1. لنزهای ماکرو

این نوع لنز دوربین برای ایجاد عکس های بسیار نزدیک و ماکرو استفاده می شود. آنها طراحی منحصر به فردی دارند که به آنها اجازه می دهد تصاویر واضحی را در فاصله بسیار نزدیک ایجاد کنند. این لنزها برای عکاسی از طبیعت عالی هستند و شما را قادر می سازند تا جزئیات بسیار زیادی را در یک تصویر ثبت کنید.

2. لنزهای تله فوتو

لنزهای تله فوتو نوعی لنز زوم با چندین نقطه کانونی هستند. این نوع لنزها برای جداسازی سوژه ای که دور است بسیار عالی هستند. با این حال، چنین بزرگنمایی بزرگ به قیمت میدان دید باریکتر است. همانطور که از تلسکوپ برای تماشای ستارگان و سیارات استفاده می کنید، از لنز تله فوتو برای فوکوس روی اجسام دور استفاده می شود. بسیاری از عکاسان ورزشی از لنزهای تله فوتو برای ایجاد حس صمیمیت با سوژه های موجود در زمین (بازیکنان) در حالی که در کنار زمین ایستاده اند یا در سفید کننده ها استفاده می کنند. انواع مختلفی از لنزهای تله فوتو وجود دارد و برخی می توانند بسیار بزرگ، سنگین و گران قیمت باشند، بنابراین برای انتخاب لنز تله فوتو مناسب کمی وقت بگذارید.

3. لنزهای واید

لنزهای زاویه باز برای قرار دادن یک منطقه بزرگ در کادر شما ایده آل هستند. این به ویژه برای عکاسی منظره یا عکاسی خیابانی مفید است. با لنزهای واید، تقریباً همه چیز در فوکوس است، مگر اینکه سوژه شما بسیار نزدیک به لنز باشد.

4. لنزهای استاندارد

از لنزهای استاندارد می توان برای انواع مختلف عکاسی استفاده کرد. فاصله کانونی آنها در وسط قرار می گیرد، معمولاً بین 35 تا 85 میلی متر. لنز زوم در این محدوده دارای فاصله کانونی کافی در انتهای پایین برای گرفتن زاویه بازتر، عکس فول فریم و فاصله کانونی کافی در انتهای بالایی برای زوم کردن روی سوژه ها خواهد بود.

5. لنزهای تخصصی

در نهایت، برخی از لنزهای دوربین تخصصی تری وجود دارند که می توانند ظاهر و احساس منحصر به فردی را به عکس های شما ببخشند. انواع مختلفی از لنزهای دوربین تخصصی وجود دارد، اما چند نمونه از برجسته ترین آنها عبارتند از:

لنز چشم ماهی. عدسی چشم ماهی یک لنز با زاویه فوق عریض است که می تواند شعاع 180 درجه را در اطراف خود بگیرد. لنزهای چشم ماهی به این دلیل نامگذاری شده اند که میدان دید تصویر را مخدوش می کنند و حتی یک اتاق در خانه را شبیه حباب می کنند.
لنز شیفت شیفت. لنز شیب‌دار چشم‌انداز را مخدوش می‌کند، و باعث می‌شود اشیا کوچک‌تر از آنچه هستند به نظر برسند – تقریباً انگار اسباب‌بازی هستند.
لنز مادون قرمز. این لنزها به جای پرسپکتیو با نور بازی می کنند و تمام امواج نور به جز مادون قرمز را برای یک جلوه بصری منحصر به فرد فیلتر می کنند.

اندازه و مشخصات لنز رایج

لنز 16 میلی متری

زاویه دید: بسیار وسیع
توضیحات: نمای بسیار گسترده از جهان. عالی برای عکاسی منظره
عمق میدان: همه چیز در تمرکز است. داشتن عمق میدان کم غیرممکن است.
تحریف فضا: باعث می شود اشیا دورتر از آنچه هستند به نظر برسند. در اندازه هر چیزی که به دوربین نزدیک است اغراق می کند.

لنز 35 میلی متری

زاویه دید: عریض
توضیحات: تقریباً چیزی که یک تلفن همراه می تواند ثبت کند. عالی برای عکاسی خیابانی
عمق میدان: تقریباً همه چیز در فوکوس است مگر اینکه سوژه شما خیلی نزدیک به دوربین باشد.
اعوجاج فضا: اعوجاج فضایی کمتری نسبت به یک لنز بسیار واید، اما همچنان باعث می‌شود که چیزها دورتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز 50 میلی متری

زاویه دید: معمولی
توضیحات: تقریباً آنگونه که چشم انسان دنیا را می بیند. تقریباً برای هر نوع عکاسی مناسب است.
عمق میدان: بسته به محدوده دیافراگم، داشتن عمق میدان کم یا عمیق آسان است.
تحریف فضا: خیلی کم یا هیچ.

لنز 85 میلی متری

زاویه دید: تله فوتو متوسط
توضیحات: برای جداسازی سوژه از پس زمینه عالی است. برای عکاسی پرتره خوبه
عمق میدان: به راحتی می توان به عمق میدان کم دست یافت.
تحریف فضا: باعث می شود اشیا نزدیکتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز 200 میلی متری

زاویه دید: تله فوتو
توضیحات: ایده آل برای انتخاب سوژه های دور، روشی که تلسکوپ انجام می دهد. برای فشرده سازی سوژه و پس زمینه خوب است.
عمق میدان: اغلب دارای عمق میدان کم است، مگر اینکه هر چیزی که عکاسی می کنید بسیار دور باشد.
تحریف فضا: باعث می شود اشیا به طور قابل توجهی نزدیکتر از آنچه هستند به نظر برسند.

هنگام خرید لنز دوربین چه نکاتی را باید در نظر گرفت

چند فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام سرمایه گذاری روی یک لنز دوربین جدید در نظر گرفت.

هزینه

لنزها می توانند خیلی سریع گران شوند. اگر هزینه برای شما نگران کننده است، یک لنز زوم با طول متوسط را در نظر بگیرید – برای مثال یک لنز 24-70 میلی متری (f/2.8). این یک لنز اسب کاری است که در موقعیت های مختلف، از پرتره گرفته تا منظره، به خوبی کار می کند.

اندازه و وزن

یکی دیگر از عوامل مهمی که در هنگام خرید لنز باید در نظر گرفت این است که چقدر بزرگ و سنگین خواهد بود. یک لنز تله فوتو بزرگ می تواند تا 10 پوند وزن داشته باشد. هدف دوربین و لنز خود را در نظر بگیرید. اگر صرفاً برای گرفتن عکس از تعطیلات است، یک عکس سبک تر و فشرده تر انتخاب کنید. اما اگر مثلاً عکاس سفر یا حیات وحش هستید، تله فوتو برای گرفتن آن عکس‌های نادر از دور مهم است.

امکانات

علاوه بر مشخصات لنز دوربین که در بالا توضیح داده شد، برخی از لنزها ویژگی ها و عملکردهای بیشتری را ارائه می دهند. به عنوان مثال، بسیاری از لنزها دارای ویژگی فوکوس خودکار داخلی هستند که می تواند به شما کمک کند به راحتی فوکوس مناسب برای سوژه خود را بدست آورید. لنزهای دیگر فوکوس دستی را ارائه می دهند که استفاده از آن دشوارتر است، اما برای موقعیت های خاص مانند شرایط نور کم مناسب تر است.

سازگاری

همه لنزها با هر برند یا مدلی از دوربین کار نمی کنند. به عنوان مثال، لنز نیکون با دوربین کانن یا سونی به خوبی کار نمی کند، مگر اینکه آداپتور داشته باشید (و حتی در آن زمان، همه ویژگی ها کار نمی کنند). قبل از خرید لنز دوربین، با سازنده لنز مشورت کنید تا مطمئن شوید لنز انتخابی شما با بدنه دوربین شما سازگار است.
چه تازه شروع به کار کرده باشید و چه رویای حرفه ای شدن را دارید، عکاسی به تمرین فراوان و مقداری صبر و شکیبایی نیاز دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید