10 نکته سئو برای بهینه سازی صفحات محصول سایت فروشگاهی

بهینه سازی صفحه محصول

از بین همه چیزهایی که بعد از طراحی سایت فروشگاهی شما وجود دارد، توجه به بهینه سازی صفحات محصولات است. همانطور که گفته شد، بسیاری از سئوکاران توجه کافی به بهینه سازی صفحات محصول ندارند. آنها تمایل دارند روی بخش های دسته بندی تمرکز کنند و یا صفحات محصول را فراموش کنند یا به سادگی توضیحات محصول ارائه شده توسط سازنده را کپی و جایگذاری کنند.

اشتباه بزرگ.

اگر شما هم همین کار را انجام می دهید، ممکن است شانس حضور در میان نتایج جستجوی ارگانیک را از دست بدهید و ترافیک را به صورت رایگان به فروشگاه خود هدایت کنید.

در این مقاله 10 ترفند آسان برای بهینه سازی صفحه محصول را گردآوری کرده ایم که به شما کمک می کند تا به بهترین نتایج جستجوی گوگل برسید و فروش را افزایش دهید.

آیا همیشه نیاز به بهینه سازی صفحه محصول دارید؟

پاسخ کوتاه بله است.

صفحه محصول عنصر اصلی تبدیل هر فروشگاه آنلاین است. بهینه سازی صحیح این صفحه چندین کار استراتژیک را به طور همزمان حل می کند:

 1. جذب ترافیک هدفمند به سایت خود از موتورهای جستجو
 2. افزایش تبدیل (تعداد سفارشات)
 3. کاهش نرخ پرش

و از آنجایی که هدف اصلی شما افزایش فروش است، بهینه سازی هر دو دسته و صفحات محصول برای موتورهای جستجو به همان اندازه مهم است.

مشاوره سئو سایت در اصفهان

10 نکته برای بهینه سازی صفحات محصول تجارت الکترونیک

اشتباه رایجی که فروشندگان مرتکب می شوند، صرفاً کپی و چسباندن توضیحات محصول ارائه شده توسط تامین کنندگان آنها است. گاهی اوقات آن را با محتوای نازک بالا می برند. هیچکدام برای سئو صفحه محصول مفید نیستند.

اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک را به فروشگاه آنلاین خود جذب کنید، از استراتژی‌های زیر استفاده کنید.

1. کلمات کلیدی دم بلند را در توضیحات صفحه محصول بگنجانید

کلمات کلیدی اولین چیزی است که باید در هنگام شروع به کار بر روی طرح سئوی خود به آن فکر کنید. با این حال، برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب، باید چند نکته را بدانید.

به عنوان مثال، اگرچه ممکن است در درجه اول به کلمات کلیدی تجاری کوتاه علاقه داشته باشید، باید از پرس و جوهای طولانی نیز استفاده کنید.

اگرچه کلمات کلیدی دم بلند حجم جستجوی کمتری دارند، اما خاص تر هستند و تمایل به نرخ کلیک بالاتری دارند.

اما مهم‌تر از آن، جستجوی طولانی‌مدت باعث می‌شود محتوای خرید بالاتری داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی به جای آیفون 12 256 گیگابایت رز گلد را جستجو کند، به احتمال زیاد آماده خرید است.

برای تحقیق کلمات کلیدی، می توانید از ابزارهای حرفه ای مانند Semrush، Moz، Ahrefs یا SE Ranking استفاده کنید.

این ابزارها برای ارائه پیشنهادات کلیدواژه و کمک به شما در انتخاب پرس و جوهای مناسب طراحی شده اند. هنگامی که کلمه کلیدی اصلی خود را در کاوشگر کلمه کلیدی تایپ کردید، پرس و جوهای طولانی مرتبط با حجم جستجوی کمتری را مشاهده خواهید کرد.

بهینه سازی صفحات محصول با کلمات بلند

از ابزارهای سئو برای یافتن کلمات کلیدی طولانی برای توضیحات صفحه محصول خود استفاده کنید

این سوالات را در توضیحات صفحه محصول خود بگنجانید تا مطمئن شوید که وب سایت شما برای آنها در میان نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می شود.

سئو فروشگاه اصفهان

2. اسلاگ URL قابل فهم ایجاد کنید

به عنوان یک قاعده کلی، شما همیشه باید از به اصطلاح slugs URL قابل خواندن برای صفحات محصول خود و همچنین کل وب سایت خود استفاده کنید.

حداقل دو دلیل وجود دارد که نشان می دهد URL های قابل خواندن توسط انسان بهتر از مجموعه ای تصادفی از نمادها هستند.

اول، آنها به سئوی صفحه محصول سایت فروشگاهی شما کمک می کنند زیرا می توانید کلمات کلیدی هدف خود را در اسلاگ قرار دهید. دوم، آنها قابلیت استفاده را بهبود می بخشند و حرکت شما و بازدیدکنندگان را در سایت آسان تر می کنند.

نمونه خوب و بد یو آر ال مناسب سئو

علاوه بر آن، URL های قابل درک به نظر طبیعی تر، به مشتریان نشان می دهد که فروشگاه شما یک تجارت قابل اعتماد است.

در اینجا چند نکته برای نوشتن یو آر ال های عالی آورده شده است:

 1. فقط از حروف کوچک استفاده کنید
 2. کلمات را با خط تیره به هم وصل کنید
 3. نام تجاری کالا یا برخی مشخصات فنی را ذکر کنید

به خاطر داشته باشید که URL ها نباید بیشتر از 2083 کاراکتر باشند.

3. از ساختار صفحه محصول مشترک استفاده کنید

اکثر مصرف کنندگان آنلاین انتظارات واضحی از نحوه ظاهر صفحات محصول دارند زیرا اکثر فروشگاه های محبوب از صفحه محصول مشابهی استفاده می کنند.

این چیزی است که یک صفحه محصول معمولی به نظر می رسد:

از گوشه سمت راست بالا تا گوشه سمت چپ پایین، عناصر زیر را خواهید یافت:

 • تصاویر محصول، ویدیوها یا چرخ فلک
 • نام محصول، قیمت، اطلاعات در دسترس بودن
 • دکمه خرید و گزینه های خرید
 • توضیحات کامل محصول، بررسی ها و گواهی ها
 • اطلاعات حمل و نقل، گزینه های تحویل
 • اقلام و توصیه های متقابل فروش

داشتن ساختار مناسب برای سئوی صفحه محصولات تجارت الکترونیک بسیار مهم است. وقتی مشتریان در صفحه‌ای قرار می‌گیرند و این عناصر آشنا را نمی‌بینند، احتمال زیادی وجود دارد که به دلیل عدم اعتماد یا اطلاعات به آن‌ها سر بزنند.

ساختار غیر معمول صفحه محصول ممکن است مشتریان را از فروشگاه شما دور کند و بر سئوی شما تأثیر منفی بگذارد.

اما این فقط یک فروش گمشده نیست که در مورد آن صحبت می کنیم. از آنجایی که نرخ پرش یک فاکتور رتبه بندی است، هر چه افراد بیشتری وب سایت شما را بدون کلیک کردن رها کنند، در چشم گوگل بدتر به نظر می رسد.

خط پایین؟ با بهینه سازی ساختار صفحه محصول خود برای برآورده کردن انتظارات مشتریان، به آن کمک می کنید تا رتبه بالاتری نیز داشته باشد.

شرکت سئو در اصفهان

4. به عناوین متا توجه بیشتری داشته باشید

عناوین متا اولین چیزی هستند که مشتریان وقتی شروع به جستجوی یک محصول در گوگل می کنند می بینند. اینکه آنها روی نتیجه شما کلیک کنند یا خیر، اغلب به شدت به آن قطعه کوچک متن بستگی دارد.

اکنون، برخی از محصولات دارای عناوین متا تقریباً یکسانی خواهند بود – حتی اگر توسط فروشگاه های مختلف فروخته شوند. این بدان معنی است که باید راهی برای جلب توجه به عنوان خود در حالی که از همان محدوده اطلاعاتی استفاده می کنید، بیاندیشید.

در اینجا چند نکته برای نوشتن یک عنوان متا صفحه محصول کارآمد آورده شده است:

 • برای هر محصول از یک نام توسعه یافته منحصر به فرد استفاده کنید
 • از کلمه کلیدی مورد نظر خود در عنوان استفاده کنید
 • عناوین را کمتر از 60 کاراکتر نگه دارید
 • از اختصارات خودداری کنید
 • کلمات تجاری LSI را اضافه کنید – خرید، ارزان، تحویل – در صورت لزوم

یکی دیگر از روش های خوب هنگام نوشتن عنوان صفحه محصول، رعایت منطق عنوان رایج است. ابتدا شناسه محصول می آید – به عنوان مثال، “کفش مردانه”. بعد عناصر شناسایی – برند، مدل، رنگ می آیند. با پایبندی به این دنباله، شانس بیشتری برای مطابقت با پرس و جوهای طولانی مدت دارید.

5. توضیحات متا صفحه محصول را بهینه کنید

توضیحات متا قطعه ای از متن است که دقیقاً زیر عنوان متا قرار دارد. اگرچه مستقیماً بر رتبه بندی صفحه محصول شما تأثیر نمی گذارد، تأثیر مستقیمی بر نرخ کلیک شما دارد. نرخ کلیک به نوبه خود یک عامل رتبه بندی بزرگ است، بنابراین همیشه می خواهید آن را حفظ کنید.

مشتریان ممکن است بر اساس اطلاعات موجود در توضیحات متا، روی نتیجه شما کلیک کنند – یا کلیک نکنند.

اکنون، گوگل فقط می‌تواند توضیحات معمولی محصول شما را مشخص کند و از آن برای متا استفاده کند، اما این چند جمله که خارج از متن برداشته شده‌اند ممکن است همیشه قانع‌کننده به نظر نرسند. به همین دلیل است که همیشه بهتر است یک توضیحات متا جدید بنویسید.

طول توصیه شده برای توضیحات متا 160 کاراکتر است، اما ممکن است بخواهید دستورالعمل‌های Google را برای به‌روزرسانی‌ها بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی مورد نظر خود را نیز در توضیحات قرار دهید – آنها با پررنگ برجسته می شوند و توضیحات شما را چشم نوازتر می کنند. همچنین می‌توانید از کلمات قانع‌کننده‌ای مانند «فروش»، «تخفیف»، «تحویل همان روز» و غیره استفاده کنید.

6. توضیح کوتاه و کاملی از محصول خود بنویسید

وقتی در حال نوشتن توضیحات محصول هستید، نوشتن دو نسخه تمرین خوبی است.

توضیحات کوتاه بلافاصله پس از ورود بازدیدکننده به صفحه محصول قابل مشاهده خواهد بود. به علاوه، می توان از آن در دسته بندی ها به عنوان توضیحات محصول استفاده کرد.

اکثر مشتریان پس از فرود در یک صفحه، آماده خواندن توضیحات کامل یک محصول نیستند. به همین دلیل تمرین خوبی است که ابتدا یک توضیح کوتاه نمایش داده شود.

توضیحات کامل معمولاً در زیر نسخه کوتاه قرار می‌گیرد و پس از اینکه بازدیدکننده با ویژگی‌های کلیدی یک محصول آشنا شد، با کلیک روی دکمه باز می‌شود. به یاد داشته باشید که توضیحات خود را منحصر به فرد نگه دارید و کلمات کلیدی هدف خود را – هم کوتاه و هم طولانی – درج کنید. طول توصیه شده برای توضیحات کامل بین 305 تا 400 کلمه است.

7. تصاویر را بهینه کنید و از ویدیوهای محصول استفاده کنید

برای اکثر مشتریان، عکس محصول یک معیار مهم انتخاب است. به همین دلیل است که می خواهید فقط از تصاویر با کیفیت بالا استفاده کنید که محصول شما را از زوایای مختلف نشان می دهد.

برای کمک به سئوی صفحه محصول خود، مطمئن شوید که تصاویر شما به سرعت بارگیری می شوند (این یکی از معیارهای اصلی عملکرد سئو است) و متن جایگزین حاوی کلمات کلیدی مورد نظر خود را اضافه کنید.

اضافه کردن ویدیوهای محصول را نیز در نظر بگیرید. نه تنها ویدئوها اغلب پیام را به طور موثرتری منتقل می‌کنند، بلکه افراد را به ماندن طولانی‌تر در صفحه تشویق می‌کنند. با توجه به اینکه هم نامزدی و هم مدت جلسه فاکتورهای مهم رتبه بندی هستند، حتی ممکن است بخواهید ویدیوها را ابتدا در چرخ فلک قرار دهید.

8. اجازه دهید مشتریان درباره محصول شما نظر بدهند

نظرات مشتریان یک عامل مهم در بهینه سازی صفحه محصول تجارت الکترونیک است. آنها این قدرت را دارند که رتبه شما و فروش شما را به طور یکسان افزایش دهند.

نقدها علاوه بر اثبات اجتماعی بودن، منبع اضافی متنی هستند که اغلب حاوی کلمات کلیدی هستند و توسط گوگل انتخاب می شوند.

به علاوه، بازخورد مشتری محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) در نظر گرفته می شود که یکی از عوامل رتبه بندی گوگل نیز می باشد.

برای جمع آوری و انتشار نظرات می توانید از افزونه های اختصاصی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در Shopify می فروشید، می توانید از Yotpo استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید با استفاده از Getform یک نظرسنجی سریع پس از خرید ایجاد کنید و مدتی پس از خرید آن را برای مشتریان خود ارسال کنید.

نظرسنجی از مشتریان شما از هر نقطه نظری یک روش عالی است زیرا نظرات آنها منبع عالی بینش برای کسب و کار شما است. اگر تصمیم به انتشار آنها دارید، حتماً در ابتدای نظرسنجی اجازه بخواهید.

9. از نشانه گذاری داده های ساخت یافته در صفحات محصول استفاده کنید

نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته مجموعه‌ای از برچسب‌هایی است که به کد HTML صفحه اضافه می‌کنید تا به ربات‌های Google کمک کند تا داده‌های یک صفحه را واضح‌تر درک کنند. در نتیجه، صفحه در جستجو جذاب تر به نظر می رسد.

به دلیل تمام این اطلاعات اضافی در مورد محصول، توجه بیشتر مشتریان بالقوه شما را نیز جلب می کند. نتایج بالا را به عنوان مثال در نظر بگیرید.

صفحه اول شامل نشانه گذاری داده های ساخت یافته است و نتیجه جستجو را غنی می کند. همه این اطلاعات اضافی – قیمت، رتبه بندی، در دسترس بودن و تعداد بررسی ها – چیزی نیست جز برچسب های مربوطه اضافه شده در طول نشانه گذاری. البته، نشانه گذاری قابل تنظیم است و شما همیشه می توانید تصمیم بگیرید که چه نوع اطلاعاتی را می خواهید نمایش دهید.

برای شروع با نشانه گذاری ساختاریافته، با راهنمای نشانه گذاری داده های ساختاری مشورت کنید.

10. تعامل کاربران در صفحه را افزایش دهید

ما به طور خلاصه به اهمیت رفتار کاربر در صفحات محصول شما اشاره کرده ایم: هر چه تعامل بیشتر باشد، برای رتبه شما بهتر است. یکی از راه های اثبات شده برای افزایش تعامل کاربر، پنجره های بازشو CTA است.

به عنوان مثال، می توانید یک پیشنهاد تخفیف خوشامدگویی برای بازدیدکنندگانی که برای اولین بار بازدید می کنند، نمایش دهید

نه تنها توجه بازدیدکنندگان فروشگاه شما را به خود جلب می کند، بلکه تخفیف شانس خرید آنها را نیز افزایش می دهد.

همچنین می توانید از فروش متقابل برای افزایش تعامل استفاده کنید. حتی اگر بازدیدکنندگان شما در مورد خرید فوری مطمئن نباشند، به احتمال زیاد، نگاهی سریع به گزینه‌ها خواهند داشت.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید