سناریو نویسی در تیزر تبلیغاتی

سناریو نویسی تیزر تبلیغاتی

ویدیوها داستانی را بیان می کنند. چه در حال نوشتن یک اسکریپت ویدیویی اصلی باشید یا از یک الگوی فیلمنامه ویدیویی استفاده کنید، سناریو شما برای آن داستان ضروری است.

و ویدئوها ابزار فروش قدرتمندی هستند. 92 درصد از بازاریابان می گویند که ویدئو در استراتژی بازاریابی آنها نقش اساسی دارد.

اما ایجاد ویدئو می‌تواند ترسناک باشد. چه نویسنده، بازاریاب یا تهیه‌کننده فیلم باشید، بسیار پیچیده است. مراحل زیادی برای برنامه‌ریزی، ویرایش و تولید ویدئو وجود دارد و هر مرحله مهم است. نوشتن یک فیلمنامه ویدئویی موثر می‌تواند به معنای تفاوت باشد. بین موفقیت و شکست ویدیو. این پست به شما نشان می دهد که چگونه یک اسکریپت موثر برای ویدیوهای خود بنویسید. در ساخت تیزر تبلیغاتی در اصفهان که یکی از خدمات آژانس تبلیغاتی لایت است، سناریوهایی که تهیه می کنیم تماما متناسب با نیاز مشتریان می باشد.

حتی ابتدایی‌ترین ویدیوها با یک اسکریپت ویدیویی بهتر خواهند بود. ایجاد یک ویدیو پیچیده است. بیشتر پروژه‌های ویدیویی عبارتند از:

 • نورپردازی
 • صدا
 • مجموعه ها
 • بازیگران و خدمه
 • تجهیزات

اجرای هر یک از این عناصر می‌تواند دشوار باشد، و وقتی با هم ترکیب می‌شوند، اشتباهات آسانی رخ می‌دهند.

اما اسکریپت شما شامل جزئیاتی است که باعث می شود روند به خوبی اجرا شود. یک اسکریپت ویدیویی برای کمک به تیم شما برای آماده شدن و سازماندهی فرآیند ساخت ویدیو حیاتی است.

به علاوه شما و تیمتان اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و ویدیوی بهتری با اسکریپت جامع تولید خواهید کرد.

1. مخاطب هدف خود را انتخاب کنید.

هر پروژه بازاریابی با پرسونای خریدار  اجرا شود بهتر است. این امر به ویژه در مورد ویدیو صادق است.

از آنجایی که ویدیوها معمولاً نسبت به یک تبلیغ آنلاین یا وبلاگ به زمان و سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارند، مهم است که ویدیوی شما با یک مخاطب خاص صحبت کند.

بنابراین، قبل از اینکه شروع به ایجاد شخصیت‌ها یا خلاصه‌ای برای ویدیوی خود کنید، باید بفهمید که ویدیوی شما برای چه کسی است. مخاطبان هدف شما برای فیلمنامه ویدیوی شما می‌توانند تأثیر بگذارند:

 • طول و قالب ویدیوی شما
 • در جایی که ویدیوی خود را پست می‌کنید
 • تنظیمات، لباس و نورپردازی

اگر ویدیوی شما برای آگاهی از برند است، ممکن است در حال پخش برای مخاطبان بزرگ و متنوعی باشید. اما اگر محصول یا ویژگی را معرفی کنید چه؟ به احتمال زیاد مشکلی را که محصول شما حل می کند احساس می کند.

اگر ویدیوی شما برای حفظ کارمند یا مشتری است، ممکن است رویکرد متفاوتی را بخواهید. قبل از شروع خلاصه اسکریپت، باید داده ها، نظرات و توصیفات را مرور کنید. این به شما کمک می کند شما داستان و دیالوگی را ایجاد می کنید که مخاطب شما به آن پاسخ دهد.

2. برای اسکریپت ویدیوی خود یک هدف تعیین کنید.

ویدیوها معمولا پروژه های تیمی هستند. بدون تمرکز واحد، هر فردی می‌تواند با ایده‌ای که درباره آن ویدیو دارد به سراغ آن بیاید. همانطور که پروژه ادامه دارد، این می تواند یک ویدیوی ساده را به یک آشفتگی پیچیده تبدیل کند.

به همین دلیل مهم است که اسکریپت ویدیوی خود را فقط با فکر کردن به هدف خود شروع کنید. بنابراین، قبل از اینکه وارد یک خط داستانی، شخصیت یا محیط شوید، دلیل آن را بیابید.

چرا این ویدیو را می سازید؟

آیا می خواهید محصول خود را به مردم آموزش دهید؟ آیا ساختار قیمت گذاری جدیدی را معرفی می کنید؟ آیا می‌خواهید در یک جایگاه جدید گسترش پیدا کنید؟

اگر در مورد هدف خود مطمئن نیستید، به مشکلی فکر کنید که امیدوارید این ویدیو حل کند.

برای مثال، شما به دنبال افزایش نرخ تبدیل یک محصول جدید هستید.

 • اگر قصد نیچ مارکتینگ دارید، یک ویدیوی محصول در پلتفرم رسانه اجتماعی مناسب برای این جایگاه ممکن است درست باشد.
 • آیا کاربران به دستورالعمل‌های بهتری نیاز دارند؟ ممکن است بخواهید یک فیلم محصول یا ویدیوی آموزشی را به وب سایت خود اضافه کنید.
 • آیا نظرات خوبی دریافت می کنید؟ ممکن است بخواهید با اینفلوئنسرها همکاری کنید تا برای این محصول شهرت بیافرینید.

بدون تصمیم گیری در مورد یک هدف، وارد اسکریپت ویدیوی خود نشوید.

سپس، از هدف مشخص شده معیارهایی را به دست آورید و هنگام اجرای ویدیو آن را اندازه گیری کنید.

3. شخصیت اصلی ویدیوی خود را انتخاب کنید.

بازاریابی ویدیویی به شما کمک می کند به بینندگان خود نشان دهید که محصول شما به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری می تواند انجام دهد. و شخصیت‌ها برای داستان‌سرایی ضروری هستند.

انتخاب شخصیت اصلی برای ویدیوی خود قبل از شروع فیلمنامه به شما کمک می‌کند تا روی گفتن یک داستان تمرکز کنید، نه فقط فروش یک ایده. این به مخاطبان شما کمک می کند تا با ویدیوی شما ارتباط برقرار کرده و با آن درگیر شوند.

ممکن است از قبل بدانید که شخصیت اصلی شما مشتری ایده آل یا مدیر عامل شما است. آنها می توانند یک فرد مشهور، یک کارتون محصول شما یا یک راوی باشند که با صدای برند شما صحبت می کند.

اما در غیر این صورت، قبل از شروع نوشتن فیلمنامه ویدیوی خود، تصمیم بگیرید که تمرکز ویدیوی شما چه کسی باشد.

اگر نمی دانید شخصیت اصلی شما کیست، به هدف و مخاطب هدف خود برگردید. به این فکر کنید که شخصیت خریدار شما با رسیدن به آن مرحله از سفر خود می‌خواهد از چه کسی خبر داشته باشد.

در مرحله بعد، شخصیت اصلی خود را مشخص کنید. می توانید از عادات، خصلت ها و صدای شخصیت اصلی خود برای ترسیم تصویری برای مخاطبان خود استفاده کنید که به آنها کمک می کند ویدیوی شما را به خاطر بسپارند و با آن ارتباط برقرار کنند.

هنگامی که شخصیت اصلی خود را شناختید، می توانید تصمیم بگیرید که آنها چگونه با محصول شما ارتباط دارند. آیا می خواهید در مورد داستان پشت سر آنها صحبت کنید؟ آیا قصد دارید در مورد تجربه خاصی که آنها داشته اند و اینکه محصول شما چگونه کمک کرده است صحبت کنید؟

4. ایجاد یک خلاصه

ایجاد یک خلاصه به شما و تیم شما اجازه می دهد تا پاسخ به مهمترین سوالات پروژه را مستند کنید. این به همه افراد درگیر کمک می کند تا بفهمند چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا و چرا ویدیوی شما چیست.

فرض کنید که شما سه چهارم از مراحل ویرایش را طی کرده اید. اگر رئیس یا همکار شما بخواهد نیمی از ویدیوی شما را به طور کامل دوباره انجام دهد، این یک مشکل بزرگ است.

چالش‌هایی مانند این می‌تواند بر بودجه، زمان‌بندی و کمپین‌های شما تأثیر بگذارد. اما با یک خلاصه، می‌توانید به اهداف و طرح پروژه‌ای که تیمتان با هم ترسیم کرده‌اند، اشاره کنید و بگویید: در واقع، این چیزی نیست که ما با آن موافقت کردیم.

سپس، می‌توانید جلو بروید.

روی اهداف، موضوع و نکات مهم تمرکز کنید.

خلاصه نباید شیک باشد، و همچنین نباید از فرمول خاصی پیروی کند. اما چندین سوال کلیدی وجود دارد که برای ایجاد یک فیلمنامه ویدئویی موثر باید شامل شود.

موضوع ویدئو چیست؟ (هرچه خاص تر، بهتر است. به عنوان مثال، اگر در کار نقاشی خانه هستید، ممکن است موضوعی مانند “خرید برس رنگ مناسب” را انتخاب کنید).

نکات کلیدی ویدیو چیست؟ بینندگان از تماشای آن چه چیزی باید بیاموزند؟

فراخوان ما برای اقدام چیست؟ ما می‌خواهیم بینندگان پس از اتمام تماشای ویدیو چه کاری انجام دهند؟

می‌توانید به راحتی یک خلاصه در Google Docs ایجاد کنید تا به‌عنوان یک الگوی زنده و نفس‌گیر که به مرور زمان آن را اصلاح می‌کنید – و تیم شما می‌تواند در آن همکاری کند.

5. از خلاصه خود برای نوشتن یک طرح کلی استفاده کنید.

هنگامی که موضوعی را انتخاب کردید و خلاصه ای نوشتید، وقت آن است که شروع به ساخت اسکریپت ویدیوی خود کنید. توصیه می کنیم با یک طرح کلی شروع کنید تا ساختاری به اسکریپت ویدیوی خود بدهید. به این ترتیب، شما می توانید ویدیوی خود را به موضوعات فرعی تقسیم کنید و تصمیم بگیرد که گفتگو (یا مونولوگ) شما چگونه پیشرفت کند.

آیا یک اسکریپت ویدیویی اصلی می نویسید؟

با یک طرح کلی ساختار یافته شروع کنید. بسیاری از اسکریپت‌های ویدیویی از ساختار سه قسمتی پیروی می‌کنند که شامل موارد زیر است:

یک مقدمه و یک قلاب برای جلب بینندگان به ویدیوی شما،

یک مشکل، نقطه درد یا سؤال،

نتیجه‌گیری و حل مشکل، از جمله یک فراخوان برای اقدام.

این یک ساختار اسکریپت ویدیویی اساسی است، اما راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید هنگام ترسیم داستان خود به آن رجوع کنید. این ساختار به شما کمک می‌کند فیلمنامه‌ای بنویسید که جزئیاتی را پوشش دهد که ویدیوی شما را برای مخاطبان قابل باور و مفید می‌سازد.

همانطور که طرح کلی خود را ایجاد می‌کنید، به این فکر کنید که جابه‌جایی‌های طبیعی کجا اتفاق می‌افتد.

برای مثال، بگویید که در حال نوشتن یک فیلمنامه ویدیویی درباره زندگی هستید. از یک محصول جدید شما می‌توانید اسکریپت خود را با مراحلی که یک کسب‌وکار برای راه‌اندازی یک محصول انجام می‌دهد، ترسیم کنید، از جمله:

 • ایده‌پردازی انجام
 • تحقیقات بازار
 • طراحی محصول جدید
 • تولید محصول آزمایشی
 • ویرایش محصول برای تولید انبوه
 • تست مخاطب
 • استراتژی‌های بازاریابی و فروش
 • راه‌اندازی محصول

هدف اصلی شما جذب مخاطبان هدف شما است. با موقعیتی که می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا بفهمند چگونه چالش هایی که در ویدیوی خود به اشتراک می گذارید با مشکلاتی که می خواهند در زندگی خود حل کنند، مرتبط است.

6. شروع به نوشتن اسکریپت خود، بخش به بخش کنید.

اسکریپت ویدیوی شما نباید شیک باشد. شما سعی نمی کنید این اسکریپت را برای هیچ جایزه ای ارسال کنید – هدف آن کاملاً کاربردی است. یک فیلمنامه خوب این امکان را برای افراد حاضر در دوربین فراهم می کند تا پیام های خود را در حالی که به طور طبیعی صدا می کنند و عمل می کنند، منتقل کنند.

به صورت مکالمه بنویسید

نوشتن فیلمنامه با نوشتن مقاله دانشگاهی یا گزارش تحقیقات بازاریابی یکسان نیست. شما می‌خواهید فیلمنامه را طوری بنویسید که می‌خواهید موضوع ویدیو صحبت کند. گفتن «بعد از خواندن این پست وبلاگ، یک ویدیو می‌سازم» در دوربین بسیار بهتر خوانده می‌شود تا «من می‌خواهم بعد از خواندن این ویدیو یک ویدیو بسازم». پست وبلاگ.” جملات را کوتاه و واضح نگه دارید و سعی کنید از جملات مرکب خودداری کنید.

آن را کامل کنید

یک فیلمنامه فقط شامل دیالوگ نیست. اگر ویدیوی شما به چندین عکس، شخصیت یا صحنه نیاز دارد، این جزئیات را درج کنید. حتماً هر گونه اطلاعات لازم در مورد صحنه یا اقدامات صحنه، مانند تغییر کمد لباس را درج کنید. اساساً، شما می‌خواهید فیلمنامه به اندازه‌ای کامل باشد که بتوانید آن را در اختیار شخص دیگری برای فیلمبرداری قرار دهید، و او آن را درک کند.

برای مخاطب و پلتفرم بنویسید

مطمئن شوید که فیلمنامه خود را برای افرادی که می خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید مکالمه نگه می دارید – و بر این اساس طنز، لحن و لحن را القا کنید. برای مثال، اگر در حال نوشتن یک ویدیوی کوتاه برای فیس بوک هستید، ممکن است بخواهید در نظر داشته باشید که اسکریپت خود را با تکه‌های جملات متقاطع‌تر نگه دارید. اما اگر در حال تولید یک ویدیوی توضیحی طولانی برای وب سایت خود هستید، مطمئن شوید که تا حد امکان کامل هستید.

تک تک کلمات را اسکریپت بنویسید

قابل درک است که فکر کنید فقط می توانید نکات اصلی یک فیلمنامه را یادداشت کنید، و سپس آن را روی دوربین قرار دهید، به خصوص اگر موضوع خود را بشناسید. این رویکرد انتقال یک پیام را به وضوح و وضوح دشوار می کند. به طور خلاصه تا حد امکان و معمولاً منجر به تکرارهای زیادی می شود. انجام این کار شما را در طول فیلمبرداری منظم نگه می دارد و بعداً در زمان شما صرفه جویی می کند.

7. اسکریپت ویدیوی خود را ویرایش کنید.

نوشتن کار سختی است و اگر انتظار دارید فیلمنامه ویدیویی شما در اولین پیش نویس شما بی نقص باشد، گیر افتادن آن آسان است. ارزش آن را دارد که دو تا سه دور ویرایش انجام دهید تا کلمات غیر ضروری را در نوشته خود حذف کنید. اینها چند نکته دیگر برای ویرایش اسکریپت هستند تا اسکریپت ویدیو بتواند ویدیوی نهایی شما را بدرخشد.

به خود استراحت دهید.

پس از نوشتن آن از فیلمنامه خود فاصله بگیرید و تا زمانی که نتوانید از منظری تازه به آن نگاه کنید، به عقب برنگردید.

تغییرات را بررسی کنید.

گفتگو و اقدامات داستان شما را به جلو می برد. بنابراین، به دنبال لحظاتی در فیلمنامه خود باشید که احساس ناگهانی یا ناخوشایند دارند. سپس، جزئیاتی را اضافه کنید که به بینندگان شما کمک می کند تا بفهمند چه اتفاقی می افتد.

موارد اضافی را قطع کنید.

نوشتن عالی و دیالوگ های جالب اگر داستان شما را پیش نبرد برای ویدیوی شما مضر خواهد بود. اگر فکر می کنید می توانند مفید باشند، این قسمت ها را ویرایش کنید و برای پروژه بعدی ذخیره کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید