تفاوت طراحی سایت استاتیک و داینامیک

تفاوت طراحی سایت استایتک و داینامیک

در طول تحقیق خود در زمینه طراحی و توسعه وب سایت، ممکن است با دو اصطلاح برای توصیف انواع وب سایت ها برخورد کرده باشید: “استاتیک(ثابت)” و “داینامیک(پویا)”.

اگر وب‌سایت خود را می‌سازید، انتخاب یک وب‌سایت استاتیک یا داینامیک یکی از اولین تصمیم‌های مهمی است که باید بگیرید، زیرا تعیین می‌کند که چگونه صفحات وب شما در مرورگرهایشان ذخیره و به بازدیدکنندگان تحویل داده می‌شوند.

برای کمک به درک تفاوت، بیایید معنای ایستا یا پویا بودن یک وب سایت را تجزیه و تحلیل کنیم و در مورد مزایا و معایب هر رویکرد بحث کنیم. در نهایت، نمونه‌هایی از وب‌سایت‌های پویا محبوب را به اشتراک می‌گذاریم تا درک بهتری از کارهایی که می‌توانند انجام دهند به شما ارائه کنیم.

تفاوت بین وب سایت های ایستا و وب سایت های پویا در این است که وب سایت های ایستا برای هر کاربری که به آنها دسترسی دارد یکسان ظاهر می شوند و تنها زمانی تغییر می کنند که یک توسعه دهنده فایل های منبع را تغییر دهد، در حالی که وب سایت های پویا می توانند اطلاعات مختلفی را به بازدیدکنندگان مختلف ارائه دهند.

مهم نیست که یک وب سایت چقدر پیچیده به نظر می رسد، در هسته آن یک صفحه وب فقط یک فایل HTML است که در یک مرورگر وب نمایش داده می شود. هنگامی که از یک وب سایت بازدید می کنید، مرورگر شما درخواستی را به سرور وب که میزبان وب سایت است ارسال می کند و سرور با ارسال یک فایل HTML (به همراه برخی فایل های مرتبط دیگر) پاسخ می دهد. مرورگر شما این فایل HTML را پردازش می کند و آن را به عنوان یک صفحه به شما نشان می دهد.

در نهایت، هر دو وب‌سایت استاتیک و پویا فایل‌های HTML تولید می‌کنند، اما اینکه چه چیزی یک وب‌سایت را «ایستا» در مقابل «داینامیک» می‌کند، بستگی به نحوه ایجاد این فایل HTML توسط سرور قبل از ارسال آن برای شما دارد. برای درک تفاوت، اجازه دهید ابتدا نحوه کار وب سایت های استاتیک را باز کنیم.

بیشتر بدانید: بهترین شرکت طراحی سایت در اصفهان

وب سایت استاتیک چیست؟

یک وب سایت استاتیک از تعداد ثابتی از فایل های از پیش ساخته شده که در یک وب سرور ذخیره می شوند تشکیل شده است. این فایل‌ها به زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت نوشته می‌شوند که به آن‌ها زبان‌های سمت کلاینت گفته می‌شود زیرا در مرورگر وب کاربر اجرا می‌شوند. هنگامی که کاربر صفحه ای را از سرور با URL درخواست می کند، سرور فایل HTML را که توسط URL مشخص شده است و هر فایل CSS و/یا جاوا اسکریپت همراه آن را برمی گرداند.

در طول این تبادل، وب سرور فایل‌ها را قبل از ارسال به کاربر تغییر نمی‌دهد، بنابراین صفحه وب برای هرکسی که آن را درخواست می‌کند دقیقاً یکسان به نظر می‌رسد. محتوا “ایستا” است – تنها راه برای تغییر ظاهر وب سایت، تغییر دستی محتوای فایل ها است.

این بدان معنا نیست که وب سایت های ثابت نمی توانند تعاملی یا جذاب باشند. آنها همچنان می‌توانند پیوندها و دکمه‌های قابل کلیک، تصاویر و ویدیو، CTA، فرم‌ها، بارگیری‌های دیجیتالی و انیمیشن‌هایی داشته باشند که توسط CSS یا جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌شوند. با مهارت کافی، حتی می توانید یک وب سایت ثابت داشته باشید تا زیبا به نظر برسد. اما، یک سایت ثابت همیشه برای همه یکسان به نظر می رسد.

نمونه‌های رایج وب‌سایت‌های ثابت شامل وب‌سایت‌های رزومه، وب‌سایت‌های نمونه کارها، وب‌سایت‌های بروشور، صفحات فرود یکباره و سایر سایت‌های اطلاعاتی یا فقط خواندنی است. این وب سایت ها کوچک هستند (سه تا چهار صفحه یا کمتر)، از نظر محتوا محدود هستند و به محتوای شخصی یا به روز رسانی مکرر نیاز ندارند.

مزایای وب سایت استاتیک

بیشتر مزایای وب سایت های استاتیک از سادگی آنها ناشی می شود. سایت های استاتیک ساده ترین نوع سایت برای ساخت و نگهداری از ابتدا هستند. اگر می‌خواهید یک وب‌سایت ساده را سریع و ارزان راه‌اندازی کنید، سایت‌های استاتیک یک گزینه قوی هستند. با دانش HTML و CSS، می توانید بدون هزینه یا تلاش زیاد، یک کد مناسب کدنویسی کنید.

وب سایت های ایستا نیز تمایل دارند سریع تر از وب سایت های پویا در انتهای کاربر باشند. این به این دلیل است که صفحات در وب‌سایت‌های استاتیک قبلاً ساخته شده‌اند و به حداقل پردازش پشتیبان نیاز دارند. سرور فقط باید فایل های درخواستی را بازیابی و به مشتری تحویل دهد. وب‌سایت‌های استاتیک نیز به دلیل عدم تنوع در محتوا، به راحتی ذخیره می‌شوند. سرعت سایت، که به آن عملکرد وب سایت نیز می گویند، برای تجربه مثبت کاربر بسیار مهم است و همچنین بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر می گذارد.

معایب وب سایت استاتیک

همانطور که احتمالاً می توانید حدس بزنید، یک وب سایت ثابت در بسیاری از موارد بهترین گزینه نیست. مشهودترین مشکل مقیاس پذیری است: هر زمان که می خواهید محتوای سایت را به روز کنید، مانند تغییر هدر صفحات خود، باید هر فایل HTML جداگانه را تغییر دهید. به علاوه، هر زمان که می خواهید صفحه جدیدی اضافه کنید، باید به صورت دستی یک فایل HTML جدید ایجاد کنید. برای وب سایت های بزرگ، این به سادگی عملی نیست.

یکی دیگر از معایب وب سایت های استاتیک عدم شخصی سازی است. اگر نمی‌توانید محتوا را برای بازدیدکنندگان تنظیم کنید، ممکن است فرصت ایجاد تجربه جذاب‌تری برای بازدیدکنندگان را از دست بدهید. مطمئناً، یک سایت ثابت می تواند اطلاعاتی در مورد کسب و کار شما نمایش دهد، اما اگر بتوانید اطلاعات متفاوتی را بر اساس موقعیت مکانی به بازدیدکنندگان نشان دهید، چه؟ برای آن به یک سایت پویا نیاز دارید.

در نهایت، انواع زیادی از سایت‌ها وجود دارند که ساختن آنها به صورت ایستا ممکن نیست. به عنوان مثال، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک معمولاً به کاربران اجازه می‌دهند محصولاتی را به سبد خرید خود اضافه کنند و بررسی کنند، عملکردهایی که نمی‌توانید با یک سایت ثابت انجام دهید مگر اینکه به ابزارهای شخص ثالث تکیه کنید.

به این دلایل، اکثر وب سایت هایی که امروزه استفاده می کنید به صورت پویا ساخته می شوند. بعد، بیایید معنی آن را بررسی کنیم.

بیشتر بدانید: طراحی سایت در اصفهان

وب سایت پویا چیست؟

بر خلاف یک وب سایت ثابت که محتوای یکسانی را به همه بازدیدکنندگان در قالب یکسان نمایش می دهد، یک وب سایت پویا اطلاعات متفاوتی را به بازدیدکنندگان مختلف ارائه می دهد. محتوایی که یک بازدیدکننده می بیند را می توان با عوامل مختلفی تعیین کرد، مانند موقعیت مکانی، زمان محلی، تنظیمات و ترجیحات، و/یا اقداماتی که در وب سایت انجام می شود (مانند عادات خرید) که باعث می شود یک وب سایت مناسب تر و تعاملی تر باشد. تجربه.

برای دستیابی به انعطاف پذیری بیشتر در قسمت جلویی، وب سایت های پویا به پیچیدگی بیشتری در قسمت پشتی نیاز دارند. این وب سایت ها هر صفحه را به عنوان فایل HTML خود ذخیره نمی کنند. درعوض، وب سرورها صفحاتی را «در لحظه» می‌سازند – وقتی کاربر صفحه‌ای را درخواست می‌کند، سرور اطلاعات را از یک یا چند پایگاه داده می‌کشد و یک فایل HTML سفارشی برای مشتری می‌سازد. هنگامی که صفحه ساخته شد، فایل HTML به مرورگر کاربر ارسال می شود.

برای ساخت صفحات در قسمت پشتی، وب سایت های پویا از زبان های برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP، Python، Ruby یا جاوا اسکریپت سمت سرور، علاوه بر زبان های سمت کلاینت (HTML، CSS و جاوا اسکریپت) استفاده می کنند. بسته به مقدار داده ای که برای ساخت صفحه کشیده می شود، این فرآیند می تواند بسیار پیچیده شود. با این حال، کاربر هیچ یک از این فرآیند را نمی بیند – آنها فقط صفحه وب بارگذاری شده در مرورگر را می بینند، مانند سایت های استاتیک.

این روزها، اکثر وب‌سایت‌هایی که استفاده می‌کنید حداقل از برخی روش‌های پویا استفاده می‌کنند. فروشگاه‌های آنلاین، سایت‌های رسانه‌های اجتماعی، سایت‌های عضویت، سایت‌های خبری، سایت‌های انتشاراتی، وبلاگ‌ها و برنامه‌های کاربردی وب تا حدی به محتوای پویا متکی هستند.

به عنوان مثال، یک سایت تجارت الکترونیک را در نظر بگیرید که صفحه اصلی آن محصولات را بر اساس آنچه فکر می‌کنند می‌خواهید بخرید توصیه می‌کند. این بدان معنی است که هر بازدید کننده صفحه اصلی کمی متفاوت را می بیند. البته، منطقی نیست که یک صفحه را برای هر شخص کدگذاری کنید و آن را در سرور ذخیره کنید. در عوض، کد سمت سرور برای تعیین محتوایی که باید ببینید، آن محتوا را از پایگاه‌های داده مختلف واکشی می‌کند و یک صفحه از آن می‌سازد، کار می‌کند.

موارد استفاده دیگر برای محتوای پویا شامل تغییر زبان صفحه بر اساس موقعیت مکانی یا تنظیمات کاربر، نمایش سفارشات قبلی کاربر از وب سایت شما پس از ورود به سیستم، و گزینش محتوای خاصی در سایت شما مطابق با وضعیت عضویت کاربر است.

مزایای وب سایت پویا

ما قبلاً مزیت اصلی وب سایت های پویا را لمس کرده ایم: آنها به شما امکان می دهند محتوای وب سایت خود را برای هر بازدیدکننده شخصی سازی کنید، که به معنای تجربه کاربر جذاب تر است که منجر به تبدیل و خرید بیشتر می شود.

فراتر از شخصی سازی، اسکریپت سمت سرور بسیار قدرتمند است و امکانات بی شماری را برای عملکرد باز می کند. کد پویا به ما اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی وب، نرم افزار SaaS و تجربیات غنی بسازیم که به سادگی با رویکرد ایستا امکان پذیر نیست.

همچنین ایجاد به روز رسانی در سطح سایت در وب سایت های پویا بسیار آسان تر است. مدیران به جای به روز رسانی کد منبع برای هر فایل HTML، می توانند به سرعت و به راحتی تغییرات گسترده ای را در سایت خود ایجاد کنند. در وب‌سایت‌هایی که مرتباً محتوا و ظاهر را به روز می‌کنند تا با صنعت خود هماهنگ باشند، این یک ضرورت است.

در نهایت، وب سایت های پویا نسبت به وب سایت های ایستا مقیاس پذیرتر هستند، زیرا سرور تعداد ثابتی از صفحات را ذخیره نمی کند. در عوض، سرور در صورت نیاز صفحه ای را می سازد. با بازگشت به مثال سایت تجارت الکترونیک ما، بگوییم که می خواهید چندین محصول جدید را به سایت خود اضافه کنید. به جای ساخت صفحات جداگانه محصول در HTML، فقط باید اطلاعات محصول را در یک پایگاه داده ذخیره کنید. اسکریپت های سمت سرور می توانند این داده ها را برای ساخت صفحه محصول به طور خودکار بکشند.

معایب وب سایت پویا

از آنجایی که وب‌سایت‌های پویا پیچیده‌تر از وب‌سایت‌های استاتیک هستند، برای ایجاد از ابتدا به زمان، تلاش و دانش بیشتری نیاز دارند. اگر تخصص فنی برای ساخت و نگهداری یک وب سایت پویا ندارید، می توانید روی یک توسعه دهنده یا تیم توسعه سرمایه گذاری کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید از یک سازنده وب‌سایت یا یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای رسیدگی به جنبه‌های فنی کارها استفاده کنید، بنابراین می‌توانید تمرکز بیشتری روی محتوا و طراحی سایت خود داشته باشید. به عنوان مثال، وردپرس با ساخت صفحات خود به صورت پویا با استفاده از زبان سمت سرور PHP کار می کند.

یکی دیگر از معاوضه های استفاده از یک وب سایت پویا، کاهش بالقوه عملکرد است. وب سایت های پویا پردازش بیشتری را در قسمت پشتی انجام می دهند تا صفحات را به بازدیدکنندگان تحویل دهند، که می تواند بر زمان بارگذاری تأثیر بگذارد. راه هایی برای بهینه سازی سرعت سایت شما وجود دارد و نرم افزار ساخت وب سایت در این زمینه بهبود یافته است. با این حال، سرعت مطمئناً چیزی است که باید هنگام مدیریت یک سایت پویا در نظر داشت، زیرا تأخیر کسری از ثانیه می تواند باعث نرخ پرش بالاتر شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید