8 نکته برای استفاده حداکثری از نور موجود در عکاسی

نکات نورپردازی در عکاسی

نور ضروری ترین عنصر هر عکس است. بیاموزید که چگونه بهترین نور را پیدا کنید – چه طبیعی چه مصنوعی – و چه تنظیماتی برای گرفتن آن لازم است.

اگر شرایط نوری با صحنه یا سوژه مقابل شما هماهنگ باشد، نتیجه می تواند احساسی باشد. یادگیری نحوه شناسایی بهترین منبع نور موجود، چه طبیعی و چه مصنوعی، می تواند مزایای زیادی داشته باشد. بهتر از همه، شما برای استفاده حداکثری از سوژه خود به مجموعه ای از چراغ های گران قیمت نیاز ندارید. فقط باید بتوانید نور خوب را ببینید. هنگامی که شروع به جستجوی آن کنید، خواهید دید که همه جا هست.

بیشتر بخوانید: سفارش عکاسی تبلیغاتی

در اینجا هشت نکته برای تسلط بر عکاسی با نور موجود وجود دارد.

1. از نور روز بهره ببرید

زمین دائما در حال چرخش است، بنابراین زاویه و کیفیت نور طبیعی دائما در حال تغییر است. در ظهر، در زیر آسمان صاف و نور روشن خورشید، نور به سمت پایین و خشن هدایت می شود و در نتیجه تصاویری با کنتراست بالا ایجاد می شود. عکاسان معمولاً این نوع نور را دوست ندارند، اما اگر هدف این باشد که نور خورشید بخشی از صحنه باشد، می تواند کارساز باشد.

همانطور که خورشید در آسمان پایین می آید، نور باید بیشتر از جو عبور کند. نواحی با طول موج پایین‌تر طیف رنگی، مانند آبی و بنفش، توسط ذرات موجود در جو پراکنده می‌شوند و رنگ‌ها را ملایم‌تر و گرم‌تر می‌کنند. به همین دلیل است که نور عصر و غروب خورشید به رنگ قرمز و زرد روشن است و زمان بعد از طلوع و قبل از غروب خورشید را ساعت طلایی می نامند.

2. از آب و هوا نهایت استفاده را ببرید

شرایط آب و هوایی به شدت بر کیفیت نور طبیعی تأثیر می گذارد. در یک روز ابری، ابرها نور خورشید را پخش می‌کنند و سایه‌ها کمتر می‌شوند. به همین ترتیب، مه و باران می توانند نور را بیشتر نرم و خنک کنند.

فصل هم نقش دارد. بستگی به این دارد که در کدام قسمت از جهان باشیم، اما معمولاً در زمستان، به دلیل کج شدن زمین، خورشید دورتر است، بنابراین زاویه نور تندتر است. بنابراین، حتی اگر روزها کوتاهتر هستند، در واقع می توانیم با نور هدایت شده بیشتری کار کنیم. از سوی دیگر، در تابستان، خورشید در آسمان بالاتر می آید، بنابراین در ساعات ظهر از بالا می تابد و کمتر عکس پسند است.

سباستین دوو، سفیر کانن توضیح می دهد: «در زمستان، عکاسی از برف یا آسمان ابری با تنظیمات خاص دشوارتر است. بهتر است نوردهی را در مقایسه با نوردهی خودکار افزایش دهید، بنابراین برف و آسمان به جای خاکستری سفید به نظر می رسند. با ضبط سیاه و سفید، می توان بر جنبه دراماتیک فصل تاکید بیشتری کرد و مه، مه، ابرهای کم ارتفاع و آب بیشتر جلوه زمستان را افزایش می دهند.

در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در اصفهان تمام تلاش خود را می کنیم که نوپردازی به صورت حرفه ای انجام شود و خروجی کار به بهترین وجه بیرون بیاید.

3. از نور موجود برای پرتره استفاده کنید

بیشتر محیط‌های داخلی احتمالاً مناطقی از نور طبیعی دارند که می‌توانید آنها را بگیرید. پنجره می تواند نوری ملایم شبیه به سافت باکس استودیویی ارائه دهد. بنابراین اگر در داخل خانه از مردم عکاسی می کنید، از آنها بخواهید به پنجره نزدیک شوند و نور مصنوعی را خاموش کنند.

همچنین می توانید از یک بازتابنده برای تابش نور از خارج به سوژه خود استفاده کنید. چیزهای ساده ای مانند یک ورق مقوایی سفید بزرگ یا یک تکه فویل آلومینیومی نیز به عنوان بازتابنده عالی عمل می کنند. بازتابنده نور نرم و طبیعی تولید می کند که می توانید مانند استفاده از فلاش، آن را در زاویه دلخواه هدایت کنید.

پرتره های فضای باز تا حد زیادی تحت تاثیر کیفیت نور هستند. نور شدید خورشید بر روی صورت مطلوب نیست زیرا سایه‌های خشن ایجاد می‌کند و باعث می‌شود سوژه‌ها چشم‌های خود را به هم بزنند. شرایط تاریک برای عکاسی مناسب است، زیرا نور ملایم کنتراست را کاهش می دهد.

اگر خورشید می تابد و نمی توانید صبر کنید تا ابرها پاک شوند، سعی کنید پرتره ها را در سایه درخت یا ساختمان بگیرید، زیرا نور در چهره ها ملایم تر خواهد بود. یا می توانید سعی کنید نور را با روشن کننده کنترل کنید، یا با سایه زدن به سوژه، با انعکاس نور در سایه، یا با استفاده از پانل انتشار. یک پاک کننده موثر و مقرون به صرفه 5 در 1 راه حل ایده آل است. در انتخاب رنگ هایلایتر، رنگ پوست مدل را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: ساخت تیزر تبلیغاتی در اصفهان

4. از نور کم به نفع خود استفاده کنید

همانطور که خورشید در زیر افق فرو می رود، نور طبیعی باقیمانده رنگ های سرد و آبی غروب را به خود می گیرد. این می تواند زمان خوبی برای بیرون رفتن با دوربین خود باشد. اما از آنجایی که نور کم است، به دوربینی نیاز دارید که در نور کم به خوبی کار کند. دوربین‌هایی با سنسورهای بزرگ‌تر می‌توانند نور طبیعی بیشتری را از کاهش نور طبیعی جمع‌آوری کنند، به‌ویژه زمانی که با لنز حداکثر دیافراگم بزرگ استفاده می‌شوند.

در گرگ و میش، ممکن است لازم باشد سرعت شاتر را کاهش دهید تا نور بیشتری به سنسور دوربین برسد. دوربین‌های بدون آینه Canon Canon Canon EOS R دارای لرزش‌گیر داخلی انقلابی هستند، بنابراین می‌توانید نوردهی‌های یک ثانیه یا بیشتر را بدون لرزش دست که عکس شما را خراب کند، عکاسی کنید.

5. مناسب ترین تنظیمات را برای محیط انتخاب کنید

اگر از تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر مشکلی ندارید، یکی از بهترین حالت های نوردهی برای عکاسی در نور طبیعی، حالت دستی (M) با ISO خودکار است. به این ترتیب دوربین بهترین مقدار ISO را برای شرایط نوری موجود تنظیم می کند. در نور روز، یک تنظیم نوردهی عمومی خوب 1/200 ثانیه، f/8 و ISO خودکار است. در شب، زمانی که نور کمتر است، دیافراگم خود را روی f/2.8 یا بازتر تنظیم کنید تا ISO خود را پایین نگه دارید تا عکس‌هایی واضح‌تر و با نویز کمتری بگیرید. اینجاست که لنز حداکثر دیافراگم سریع مانند Canon RF 50mm F1.8 STM بسیار ارزشمند است.

در شرایط نور کم، اغلب نیاز دارید که با مقدار ISO بالا عکس بگیرید، که می تواند منجر به نویز تصویر بالاتر شود. فوکوس خودکار نیز می تواند چالش بیشتری باشد. با این حال، اگر از دوربینی استفاده می‌کنید که در نور کم عملکرد خوبی دارد، مانند Canon EOS R6 یا EOS R7، می‌توانید حتی در ISOهای بالا، مانند 3200 یا بالاتر، تصاویر واضحی دریافت کنید. علاوه بر این، سیستم فوکوس خودکار پیشرو در کلاس، عملکرد عالی را حتی در تاریکی تقریباً کامل ارائه می دهد.

6. تعادل رنگ سفید را با شرایط دما تنظیم کنید

علاوه بر کیفیت نور طبیعی، باید به رنگ نیز فکر کنیم. این ممکن است در طول روز تغییر کند. صبح خیلی گرمه بعد از ظهر هوا خنک تر و بعد از ظهر دوباره گرم است. این در درجه کلوین اندازه گیری می شود و مقدار آن می تواند بین 2000 کلوین در صبح و 7000 کلوین در روز متغیر باشد.

رنگ ها ممکن است در سایه یا در هوای ابری سردتر باشند. بنابراین، تعادل رنگ سفید را با توجه به شرایط با استفاده از یکی از حالت های از پیش تعیین شده تنظیم کنید. در صورت شک، با فرمت RAW عکاسی کنید، زیرا نرم افزار پردازش و ویرایش تصویر RAW، مانند Digital Photo Professional رایگان Canon، به شما امکان می دهد پس از ویرایش تصاویر خود، تعادل رنگ سفید را انتخاب کنید.

7. پس از تاریک شدن هوا، از نوردهی طولانی مدت استفاده کنید

قرار دادن دوربین روی یک سطح ثابت یا سه پایه به شما امکان می دهد در گرگ و میش یا حتی نور مهتاب عکاسی کنید، زیرا به شما امکان می دهد با سرعت شاتر بسیار پایین چند ثانیه عکس بگیرید. اگر دوربین را با برنامه Canon Camera Connect جفت کنید، می‌توانید از تلفن خود برای رها کردن شاتر، شروع و توقف نوردهی با لامپ و عکاسی از راه دور استفاده کنید. وقتی دوربین در مکانی است که دیدن صفحه LCD دشوار است یا برای عکس هایی که حتی کوچکترین حرکت دوربین باعث تار شدن یا خراب شدن جلوه می شود مفید است.

8. به موضوع و محیط اطراف آن توجه کنید

کیفیت های مختلف نور طبیعی برای سوژه های مختلف مناسب است. برای مثال نور ملایم پنجره می تواند برای پرتره های دنج و کم رنگ ایده آل باشد. از سوی دیگر، نور مستقیم خورشید برای نشان دادن رنگ‌ها و بافت‌های روشن مانند خز یا پرهای حیوانات وحشی عالی است. سایه‌های بلند برای صحنه‌های معماری و خیابان عالی هستند، در حالی که نور پس‌زمینه غروب آفتاب برای ثبت تصاویر در برابر آسمان‌های پر جنب و جوش ایده‌آل است.

همچنین می‌توانید از نورهای مصنوعی موجود، مانند چراغ‌های خیابانی، چراغ‌های رومیزی یا نور آتش و شومینه، نهایت استفاده را ببرید.

نور موجود به طرز شگفت انگیزی متفاوت است، بنابراین وقتی در حال عکاسی هستید، از خود بپرسید: آیا نور اکنون سخت است یا نرم، قوی یا ضعیف، گرم یا سرد، از بالا یا از کنار؟ هنگامی که این اصول اولیه در مورد نور را یاد گرفتید، می توانید مطمئن باشید که عکس های شما بدون توجه به شرایط عالی خواهند شد.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید