مقدمه ای بر موتورهای جستجو

آشنایی با موتورهای جستجو

در مقاله زیر امیدواریم حقایق خاصی را در رابطه با موتورهای جستجو توضیح دهیم تا هر شخص یا رباتی که به این موضوع علاقه دارد و یا می خواهد با دنیای این سیستم ها بیشتر آشنا شود، بتواند این کار را به روشی انجام دهد که آسان برای درک و اگر همچنین به دنبال یک مرکز برای خدمات سئو در اصفهان هستید که بتواند به شما کمک کند شرکت خود را در یکی از این موتورهای جستجو قرار دهید، به جای درستی آمده اید.

موتور جستجو چیست؟

موتورهای جستجو سیستم‌های کامپیوتری هستند که اطلاعات را ذخیره می‌کنند، آن‌ها را دسته‌بندی می‌کنند و زمانی که کاربر جستجو می‌کند به ما نشان می‌دهند. موتورهای جستجو همیشه سعی می کنند به سؤالی که مطرح شده است پاسخی منسجم بدهند یا اطلاعاتی را نشان دهند که تا حد امکان با کلمات کلیدی مورد استفاده در جستجو مرتبط است.

موتورهای جستجو به عنوان ابزاری به صورت روزانه توسط تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان استفاده می شوند. آنها کارهایی را که قبلاً بسیار سنگین تر بودند، ساده می کنند، مانند جستجو برای هر نوع اطلاعات، و اغلب پاسخ دادن به هر سؤالی که ممکن است تقریباً فوری داشته باشیم. اگر نگاهی به گذشته بیندازیم، چندی پیش این وظایف بسیار دشوار بودند.

آنها برای یافتن پاسخ ها نیاز به جستجو در دایره المعارف ها، کتابخانه ها یا سایر منابع اطلاعاتی داشتند. با نتایج داده‌هایی که امروزه می‌توانیم به دست آوریم، هیچ مقایسه‌ای با کیفیت و تنوع اطلاعاتی که اکنون به آنها دسترسی داریم وجود ندارد.

موتورهای جستجوی اصلی کدامند؟

وقتی این سوال را در کشوری مانند اسپانیا می پرسیم، پاسخ آنی است و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، اولین کلمه ای که به ذهن خطور می کند گوگل است. بدون شک این موتور جستجوی اصلی در بخش بزرگی از جهان است، اما ما می‌توانیم موتورهای جستجوی دیگری مانند Bing را پیدا کنیم که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هنوز توسط بخش بزرگی از مردم استفاده می‌شود، یا یاهو.

اما در برخی کشورها درصد کاربران گوگل بسیار کمتر است و از موتورهای جستجوی دیگری مانند Yandex در روسیه یا Baidu در چین استفاده می کنند.

صفحه اصلی Yandex، موتور جستجوی روسی:

صفحه اصلی Biadu، موتور جستجوی چینی:

همانطور که می بینید، طرح برای همه موتورهای جستجو یکسان است. همه آنها یک کادر دارند که می توانید جستجو را در وسط آن بنویسید. نکته مشترک دیگر این است که مارک موتور جستجو معمولاً درست بالای کادر پیدا می شود، بنابراین به وضوح قابل مشاهده است. و برخی از آنها به ما اجازه می‌دهند با استفاده از دسته‌ها دسترسی داشته باشیم، که می‌تواند به موتورهای جستجو به سمت نوع خاصی از نتیجه هدایت شود. این می تواند جستجو برای تصاویر، فیلم ها و غیره باشد.

مقایسه جهانی استفاده از موتورهای جستجوی مختلف

اینها آمار جالبی است که توسط StatCounter ارائه شده است که در میان سایر موارد، داده های کاربران را از سپتامبر 2016 تا 2017 مقایسه می کند و درصد استفاده از موتورهای جستجوی مختلف را در سطح جهانی از رایانه های رومیزی نشان می دهد و نتایج زیر را نشان می دهد:

اگر همین مقایسه را برای کاربران موبایل انجام دهید، می‌توانیم ببینیم که درصد کاربران Google حتی بیشتر است:

با مقایسه و نگاه کردن فقط به اسپانیا، داده ها اولین برداشت ما را تایید می کند. 91.63 درصد از جستجوهای رایانه های اداری از Google و 99.11 درصد از تلفن های همراه استفاده می کنند.

انواع اصلی موتورهای جستجو:

خزنده

اینها مواردی هستند که در بالا ذکر شد و ما بیشتر به آنها عادت کرده ایم.

دایرکتوری ها

این نوع داده ها را با ذخیره بر اساس دسته بندی مدیریت می کند. بر خلاف موتورهای جستجوی سلسله مراتبی بالا که بیشتر توسط روبات ها ایجاد می شوند، جستجوها عمدتاً توسط افراد مدیریت می شوند.

موتورهای متاجستجو (جمع کننده)

موتورهای متاجستجو به ویژه قابل توجه هستند. آنها دقیقاً موتورهای جستجو نیستند، زیرا آنها اطلاعات را در داده های سایر موتورهای جستجو جستجو می کنند.

چند نمونه عبارتند از:

  • یپی
  • زاپمتا
  • متاکراولر

عنکبوت هایی که این سیستم های کامپیوتری از آنها استفاده می کنند چیست؟

عنکبوت ها معمولا ربات ها یا برنامه هایی هستند که یک کپی از تمام صفحاتی را که بازدید می کنند ذخیره می کنند. این عنکبوت ها وظیفه ردیابی و پیمایش تمامی صفحاتی که در شبکه شبکه ها (در اینترنت اینترنت) یافت می شوند را بر عهده دارند.

نمایه سازهای وب یا عنکبوت ها، هنگامی که از یک صفحه وب بازدید می کنید، اطلاعاتی را ذخیره می کنند که بعداً هنگام انجام جستجو در موتورهای جستجوی سلسله مراتبی مانند Google می توان به آنها دسترسی داشت. اطلاعات بر اساس دستورالعمل های هر موتور جستجو ذخیره می شود.

عنکبوت های وب با اشتیاق برای بلعیدن اطلاعات جدید و رفتن از مکانی به مکان دیگر با دنبال کردن پیوندهایی که پیدا می کنند، مسیر خود را طی می کنند. هنگامی که آنها به یک سایت جدید می رسند، آن را ردیابی می کنند و بعداً شروع به دنبال کردن پیوندهای آن می کنند، که در نهایت آنها را به وب سایت های جدید هدایت می کند.

فهرست‌کننده‌های وب یا خزنده‌ها، فقط مدت زمان مشخصی را در وب‌سایت ما صرف می‌کنند. بنابراین، مهم است که صفحاتی را که مرتبط می‌دانیم و با استفاده از تکنیک‌های دیگر حذف می‌کنیم، صفحاتی که کمتر جالب هستند را به آنها پیشنهاد دهیم. زمانی که این خزنده ها در وب سایت ما صرف می کنند، بودجه خزیدن یا فرکانس جستجو نامیده می شود.

این سیستم ها از چه شاخصی استفاده می کنند؟

این فهرستی از کلمات، عبارات یا اصطلاحات و آدرس‌های اینترنتی یا صفحات وب مربوط به آن‌ها است که توسط عنکبوت‌ها ایجاد می‌شود و اطلاعات را دسته‌بندی و به روز می‌کند تا زمانی که کاربر جستجو را انجام می‌دهد، اطلاعات به سرعت و یکپارچه پیدا شود. تمام این اطلاعات در یک پایگاه داده ذخیره می شود.

نتیجه

نتیجه ای که باید به آن توجه کرد این است که این سیستم ها به سادگی قادر به زندگی ما هستند. وقتی در مورد چیزی شک داریم، سؤالی می‌پرسیم یا صرفاً به دنبال غنی‌سازی جستجوی خود می‌شویم و آنها این کار را به روشی ساده و راحت برای کاربر انجام می‌دهند.

نتیجه ای که باید روی آن تمرکز کرد این است که این سیستم ها می توانند زندگی ما را ساده کنند. هرگاه در مورد چیزی شک داریم، سؤالی می‌پرسیم یا شاید به سادگی به دنبال غنی‌سازی دانش خود در مورد موضوعی هستیم. این کار اکنون توسط کاربران به روشی ساده و راحت قابل انجام است. و همانطور که قبلاً حدس زده بودیم، گوگل پرکاربردترین موتور جستجو در جهان است.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید