آشنایی با 7 عنصر طراحی گرافیکی

عناصر طراحی

عناصر طراحی گرافیکی خوب اجزا یا بخشهایی از یک اثر هنری یا طراحی هستند. به بیان ساده تر، آنها مواد تشکیل دهنده هنر هستند. یک قسمت از رنگ، کمی بافت، و مقدار زیادی شکل را در نظر بگیرید و نتیجه یک طراحی گرافیکی خوب خواهد بود. در طراحی گرافیک در اصفهان که توسط آژانس تبلیغاتی لایت انجام می شود، با تحلیل عناصر و نحوه ی چینش آنها برای به دست آوردن یک طراحی خوب صورت می گیرد.

روش کار ممکن است متفاوت باشد، اما همه آثار هنری و طراحی شامل ترکیبی از هفت عنصر زیر هستند:

خط:

خطوط، در طراحی گرافیک، می توانند برای طیف وسیعی از اهداف استفاده شوند: تاکید بر یک کلمه یا عبارت، ارتباط محتوا، ایجاد الگوها و موارد دیگر.

رنگ:

رنگ برای ایجاد احساسات، تعریف اهمیت، ایجاد علاقه بصری و یکسان سازی برند استفاده می شود. برای جزئیات بیشتر به مقاله “اهمیت رنگ های برند و نحوه انتخاب آنها” مراجعه کنید.

بافت:

بافت به سطح یک جسم مربوط می شود. استفاده از بافت در طراحی گرافیک به عمق و جذابیت بصری می افزاید. این را می توان به صورت گرافیکی در قالب الگو یا از طریق انتخاب سطح قابل چاپ اعمال کرد.

اندازه:

در طراحی گرافیک از اندازه برای انتقال اهمیت، جلب توجه و ایجاد کنتراست استفاده می شود.

شکل:

سه نوع شکل اصلی عبارتند از: هندسی (دایره، مربع، مثلث و غیره)، طبیعی (برگ، درخت، مردم و غیره) و انتزاعی (آیکون ها، سبک سازی ها و نمایش های گرافیکی). برای ایجاد یک طرح بصری دلپذیر و طراحی چشم نواز با دقت استفاده کنید.

فضا:

یک بخش حیاتی از هر طراحی گرافیکی خوب، فضا، ناحیه اطراف عناصر یک طرح است. می توان از آن برای جداسازی یا گروه بندی اطلاعات استفاده کرد. از آن به طور موثر استفاده کنید تا به چشم استراحت دهید، اهمیت را مشخص کنید و چشم را به جایی که می خواهید سفر کنید هدایت کنید.

شفافیت:

شفافیت به میزان روشن یا تاریک بودن یک منطقه در یک طرح است. عناصر مختلفی در عکس وجود دارد. استفاده صحیح باعث ایجاد عمق، کنتراست و تاکید می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید