تفاوت بین SEO و SEM چیست؟

تفاوت seo و sem

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو بر بهبود رتبه بندی جستجوی ارگانیک تمرکز دارد، در حالی که SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو شامل تبلیغات پولی برای افزایش دید در صفحات نتایج موتورهای جستجو می شود.

تفاوت بین بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) در این است که SEO استراتژی است که بر بهبود وب سایت شما برای رتبه بهتر در نتایج جستجو تمرکز دارد در حالی که SEM بر استفاده از استراتژی های جستجوی ارگانیک و پولی برای به دست آوردن ترافیک بیشتر و رتبه های بالاتر تمرکز می کند.

خلاصه ی تفاوت SEO و SEM را در جدول زیر مشاهده می کنید:

فاکتور SEO SEM
تعرفه ترافیک رایگان پولی
نوع بازاریابی درونگرا درونگرا و برونگرا
زمان برای نتیجه گیری بلند مدت بلند مدت و کوتاه مدت
کانال های اجرایی SEO PPC, SEO, Display, Local & more
تارگتینگ ندارد دارد

تفاوت SEO و SEM چیست؟

تفاوت اصلی بین SEO و SEM این است که SEO بر بهینه سازی وب سایت شما برای رتبه بندی بالاتر و ترافیک در نتایج جستجوی ارگانیک تمرکز دارد. در حالی که SEM بر بهینه‌سازی‌ها و استراتژی‌های جستجوی ارگانیک و پولی برای کسب رتبه‌های بالاتر و دیده شدن تمرکز دارد.

برای درک این تفاوت کلیدی، توجه به این نکته مهم است که نتایج جستجوی Google از دو دسته اصلی تشکیل شده است – نتایج جستجوی ارگانیک و نتایج جستجوی پولی.

Graphic explaining the difference between SEO vs. SEM

هدف سئو این است که وب سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک رتبه بالاتری داشته باشد. نتایج جستجوی ارگانیک وب سایت هایی هستند که در زیر وب سایت های حمایت شده ظاهر می شوند. به عبارت دیگر، برای رتبه بندی در نتایج ارگانیک نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

هدف SEM این است که وب سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک و پولی رتبه بندی شود. نتایج جستجوی پولی سه وب‌سایت اول هستند که هنگام جستجو ظاهر می‌شوند و با برچسب «حمایت مالی» بالای عنوان صفحه مشخص می‌شوند.

جستجوی پولی به تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) نیز گفته می شود. بنابراین، SEM اساسا یک اصطلاح گسترده است که شامل SEO و PPC می شود، به این معنی که سئو در زیر چتر SEM قرار می گیرد.

SEO در مقابل SEM: نمای کلی و ویژگی های اصلی

سئو

سئو یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که شامل بهینه سازی مداوم وب سایت شما برای رتبه های بالاتر در نتایج جستجوی ارگانیک و بدون پرداخت است.

سئو شامل انبوهی از فعالیت‌های مختلف برای بهبود بهینه‌سازی موتور جستجوی شما – هم در سایت و هم در سراسر وب است. این فعالیت ها معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند:

سئوی درون صفحه: سئوی درون صفحه به تلاش‌های بهینه‌سازی که در وب‌سایت شما اتفاق می‌افتد، اشاره دارد، مانند به‌روزرسانی برچسب عنوان، انتشار یک پست وبلاگ جدید یا بهبود سرعت صفحه. شما کنترل کاملی در مورد سئو درون صفحه دارید.

سئوی خارج از صفحه: سئوی خارج از صفحه به تلاش‌های بهینه‌سازی که در وب‌سایت شما اتفاق می‌افتد، اشاره می‌کند، مانند انجام اطلاع رسانی، بهینه‌سازی نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی یا به اشتراک‌گذاری محتوا. وقتی صحبت از سئوی خارج از صفحه به میان می آید تا حدودی کنترل دارید، اما نه زیاد.

سئوی فنی: سئوی فنی به بهینه‌سازی‌هایی اشاره دارد که به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا وب‌سایت شما را بخزند و ایندکس کنند. این می تواند شامل مواردی مانند بهبود سرعت صفحه شما یا پیوند داخلی باشد.
چند مورد کلیدی عمل سئو معمولاً عبارتند از:

 • بهینه سازی عنوان صفحه و توضیحات متا
 • تحقیق و تحلیل کلمات کلیدی
 • بهینه سازی سایت و سرور
 • تولید و بهینه سازی محتوا

با این روش‌ها – و موارد دیگری که فهرست نکرده‌ایم – به کاربران موتورهای جستجو می‌گویید که دقیقاً چه انتظاراتی از صفحه شما داشته باشند و سپس متن متن، چند رسانه‌ای و سایر عناصر سایت خود را ارائه دهید. این به بازدیدکنندگان شما نشان می دهد که کسب و کار شما با نیازهای پایگاه مشتری شما هماهنگ است.

SEM

SEM یک اصطلاح کلی است که شامل SEO و انواع استراتژی های تبلیغاتی پولی است که در موتورهای جستجو انجام می شود.

پنج استراتژی محبوب SEM عبارتند از:

 • PPC
 • سئوی محلی
 • نمایش تبلیغات
 • تبلیغات خرید یا محصول
 • بازاریابی مجدد

مانند SEO، SEM بر اساس چندین تاکتیک مختلف عمل می کند، از جمله:

ساختار حساب: ساختار حساب شما، که از حسابی به کمپین به گروه تبلیغاتی به تبلیغ دیگر منتقل می‌شود، به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا استراتژی تبلیغات شما را سازماندهی کند و هزینه تبلیغات خود را بهینه کند. به عنوان مثال، تبلیغات مربوط به کفش های کتانی زنانه (به طور کلی) باید همان کمپین تبلیغاتی را اشغال کند.
مناقصه: پیشنهاد شما تعیین می کند که شرکت شما (حداکثر) چقدر برای یک کلیک روی تبلیغ شما پرداخت می کند. برخی از پلتفرم‌ها، مانند Google Ads، گزینه‌های مناقصه خودکار را ارائه می‌کنند که می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند تا اهداف منحصر به فرد خود را محقق کند و در عین حال در بودجه تبلیغاتی شما باقی بماند.
امتیاز کیفیت: امتیاز کیفیت شما، که معیاری خاص برای تبلیغات گوگل است، نشان دهنده کیفیت و ارتباط تبلیغ شما است. امتیاز کیفیت بالا به معنای کاهش هزینه به ازای هر کلیک (CPC) و همچنین قرار دادن تبلیغات بهتر است.
دارایی‌های تبلیغاتی: دارایی‌های تبلیغاتی شما از کپی گرفته تا تصاویر و ویدیوی شما متغیر است. هنگامی که دارایی های تبلیغاتی خود را بهینه می کنید، شانس کسب و کار خود را برای ارائه تبلیغات مرتبط که نرخ کلیک (CTR) شما را بهبود می بخشد، افزایش می دهید.

اگر قصد دارید از SEM در مقابل SEO استفاده کنید، در مورد پلتفرم های تبلیغاتی مختلف مانند Google Ads، Microsoft Advertising و Facebook Advertising تحقیق کنید. به این ترتیب، می‌توانید نحوه رتبه‌بندی و ارائه تبلیغات را بیاموزید تا بتوانید تبلیغات خود را برای بهترین عملکرد بهینه کنید.

SEO در مقابل SEM: چقدر طول می کشد تا نتایج را ببینید؟

SEO و SEM تفاوت های مشخصی در مورد مدت زمان سئو و مدت زمان طول می کشد SEM دارند:

 • سئو: حدود سه تا شش ماه
 • SEM: فوری، یا به محض راه اندازی تبلیغات شما

عوامل مختلفی می توانند بر زمان بازگشت شما به نتایج تأثیر بگذارند.

برای مثال، کمپین SEM شما ممکن است فوراً نتایجی را ارائه نکند. در عوض، ممکن است به چند هفته داده های تبلیغاتی نیاز داشته باشید تا هدف گذاری خود را بهبود ببخشید تا نرخ تبدیل خود را افزایش دهید. یا، کمپین سئو شما ممکن است به دلیل ایجاد بک لینک یا رفع مشکلات ناشی از ممیزی سئو به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

SEO در مقابل SEM: هزینه آنها چقدر است؟

SEM و SEO نیز بسته به هزینه آنها می توانند متفاوت باشند.

با این حال، در بیشتر موارد، کسب و کار متوسط شما موارد زیر را در SEO و SEM سرمایه گذاری می کند:

750 تا 2000 دلار در ماه در SEO
9000-10000 دلار در ماه در SEM

با سئو، برای رتبه بندی در نتایج جستجوی ارگانیک یا زمانی که شخصی روی وب سایت شما کلیک می کند، نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید. بنابراین در حالی که برای دستیابی به رتبه های بالا نیازی به پرداخت چیزی به گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر ندارید، ممکن است با هزینه هایی روبرو شوید.

به عنوان مثال، می توانید برای استفاده از ابزار سئو که به شما در نظارت بر عملکرد سایت خود کمک می کند، هزینه ای را تجربه کنید. سئو همچنین می تواند کار زیادی را برای دستیابی به آن رتبه بندی های ارگانیک انجام دهد، چه از طرف تیم خود یا از یک آژانس SEO با تجربه، مانند WebFX.

با SEM، برای جستجوی پولی خود یا تبلیغات PPC پیشاپیش پرداخت خواهید کرد. در حالی که احتمالاً نتایج سریعی از PPC دریافت خواهید کرد، مهم است که توجه داشته باشید که وقتی پرداخت برای تبلیغات PPC را متوقف می کنید، تبلیغات شما ناپدید می شوند و ترافیک شما کاهش می یابد.

با این حال، با SEO، هنگامی که رتبه‌بندی را شروع می‌کنید، تقریباً آماده هستید و نیازی به سرمایه‌گذاری زیادی برای حفظ آن رتبه‌بندی ندارید.

SEO در مقابل SEM: کدام را باید استفاده کنید؟

در حالی که SEO در بسیاری از موارد انتخاب ارجح است، برخی موقعیت ها از SEM در مقابل SEO سود بیشتری می برند.

به عنوان مثال، شما باید از SEO استفاده کنید زمانی که:

 • می توانید سه تا شش ماه صبر کنید تا شاهد ترافیک، سرنخ ها و فروش آنلاین باشید
 • شما می خواهید از یک استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده کنید که به هزینه تبلیغات ماهانه وابسته نیست
 • شما زمان و منابعی دارید (یا آژانس سئوی شما این کار را انجام می دهد) تا به طور فعال سئو را مدیریت کنید

در مقایسه، باید از SEM زمانی استفاده کنید که:

 • شما باید بلافاصله ترافیک، سرنخ یا فروش ایجاد کنید
 • شما می خواهید بدون انتظار سئو در نتایج جستجوی پر رقابت حضور داشته باشید
 • شما زمان، منابع و بودجه برای مدیریت تبلیغات خود در هفته دارید

به طور کلی، انتخاب بین SEM و SEO به آنچه می خواهید و سرعت آن بستگی دارد.

کدام یک برای شما مناسب است: SEO یا SEM؟

آیا نمی دانید که SEO یا SEM برای شما مناسب است؟ در این صفحه، ما به سوالاتی مانند “تفاوت بین SEO و SEM چیست”، “مزایای SEO و SEM چیست” و موارد دیگر پاسخ داده ایم. اما اگر هنوز در مورد استراتژی استفاده از حصار هستید، تنها نیستید.

پاسخ به این سوال به اهداف کمپین بازاریابی شما بستگی دارد. در یک دنیای عالی، شما یک استراتژی سئو فوق العاده و با کارایی بالا برای وب سایت خود خواهید داشت که بخشی از یک کمپین گسترده تر SEM است.

همچنین می‌توانید کمپین‌های PPC را هدف قرار دهید که ده‌ها شاخص جمعیتی کلیدی را هدف قرار می‌دهند، تبلیغات محلی بسیار متمرکز که به افراد نزدیک به مکان‌های آجری و ملات شما می‌رسند، و یک کمپین بازاریابی مجدد پیشرفته و مبتنی بر هوش مصنوعی که توصیه‌های محصول شخصی‌شده را به بازدیدکنندگانی که از جستجو به سایت شما می‌آیند ارائه می‌دهد.

این امکان وجود دارد که یک کمپین بازاریابی دیجیتال دقیق تنظیم شده داشته باشید که شامل عناصر SEM باشد.

این ممکن است برای همه مشاغل واقع بینانه نباشد، اما شروع با دو کانال SEM رایج تر مانند SEO و PPC مکان خوبی برای شروع است. شما می توانید از طریق کانال های پولی و بدون پرداخت در جستجو شروع به دستیابی به بازار خود کنید و شروع به چرخیدن در تجارت جدید و رشد شرکت خود کنید!

منبع: WebFX

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید