جستجوی صوتی چیست و چگونه کار می کند؟

جستجوی صوتی

اجازه ندهید که عدم بهینه سازی جستجوی صوتی وب سایت شما باعث از دست رفتن درآمد شما شود. در این نوشتار راهنمایی های لازم برای داشتن جستجوی صوتی در وبسایت را بیان می کنیم.

اگر بهینه سازی جستجوی صوتی در اولویت شرکت شما نباشد، ممکن است درآمد خود را از دست بدهید. نمی توان از رشد سریع جستجوی صوتی در زمینه موتورهای جستجو چشم پوشی کرد. امروزه دستگاه های هوشمند رو به افزایش هستند و هر روز سهولت را برای کاربر افزایش می دهد. کاربران با فشردن یک دکمه و گفتن یک عبارت می توانند به نتایج فوری دست پیدا کنند. فناوری تشخیص گفتار زندگی ما را ساده تر کرده و روند خرید را آسان کرده است. مصرف کنندگان با استفاده از دستیار مجازی کارهای روزانه ی خود را پیش می برند. در ادامه ی مطلب ابتدا پیرامون مفهوم جستجوی صوتی و ریشه های آن صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: سئو در اصفهان

جستجوی صوتی چیست؟

جستجوی صوتی زحمت رسیدن به اطلاعات را کمتر می کند. سیستم جستجوی صوتی از طریق تبدیل سیگنال های صوتی به متن استفاده می کند. این فناوری تشخیص صدا، به کاربران دستگاه های هوشمند اجازه می دهد تا به سادگی با استفاده از صدای خود جستجو کنند. این فناوری کلمات گفتاری را به متن ترجمه می کند. موتور جستجو از متن استفاده کرده و عبارت مورد نظر را جستجو می کند و نتایج مرتبط را لیست می کند. با پیشرفت تکنولوژی، یادگیری ماشین برای درک بهتر زبان طبیعی انسان و قصد جستجوگر برای ارائه بهترین نتایج ممکن بهبود می یابد. هوش مصنوعی دستگاه های دستیار صوتی شخصی را کمک می کند تا ارتباط بهتری بین آنها ایجاد شود. پیشرفت های پردازش زبان طبیعی برای درک بهتر سوالات و دستورات داده شده توسط کاربر نهایی ادامه می یابد.

جستجوی صوتی چگونه کار می کند؟

جستجوی صوتی پیچیده است. با این حال، داشتن یک درک اولیه می تواند به هدایت تلاش های بهینه سازی جستجوی صوتی شما کمک کند.

هر زمان که یک درخواست جستجوی صوتی انجام شود، دستیار جستجوی صوتی اقدامات زیر را انجام می دهد:

 • صداها را فیلتر می کند: به این صورت که صوت اصلی را از نویزهای محیط تشخیص می دهد.
 • دیجیتالی کردن صوت ها: امواج صوتی که دریافت می کند به داده های دیجیتال تبدیل می کند.
 • پردازش داده های دیجیتال: دستیار صوتی داده های دیجیتال را تجزیه و تجلیل می کند.
 • یافتن پاسخ های مرتبط: به موتورهای جستجو مثل گوگل وصل می شود تا پاسخ های مرتبط را به دست آورد.
 • ترجمه ی اطلاعات: اطلاعات دریافتی را برای کاربر ترجمه می کند.
 • شناسایی الگوها: به مرور از طریق جستجوهایی که کاربر انجام می دهد، الگوهایی در دیتابیس ذخیره می شود که برای جستجوهای آینده مفید خواهد بود.

تاریخچه مختصر جستجوی صوتی گوگل

جستجوی صوتی ممکن است به نظر برسد که به تازگی آغاز شده است، اما منشا آن به بیش از 70 سال پیش بازمی‌گردد. آدری، در واقع، اولین دستگاه تشخیص صدا بود که در سال 1952 ساخته شد. آدری که توسط آزمایشگاه‌های بل ایجاد شد، توانست اعدادی را که با یک صدا بیان می‌شوند، تشخیص دهد. این راه را برای فناوری جستجوی صوتی هموار کرد. در تاریخ 14 ژوئن 2011، زمانی که گوگل در رویداد Inside Google Search خود اعلام کرد که جستجوی صوتی را در روزهای آینده آغاز خواهد کرد. در آن زمان دنیا نمی دانست که جستجوی صوتی  چگونه دستیابی به اطلاعات را متحول خواهد کرد. بیش از یک سال بعد، در 30 اکتبر 2012، گوگل یک اپلیکیشن جدید جستجوی گوگل را برای iOS منتشر کرد. این برنامه دارای عملکرد پیشرفته جستجوی صوتی گوگل برای رقابت با دستیار صوتی سیری اپل است. تا ماه مه 2016، 20 درصد از جستجوها در برنامه Google به صورت صوتی انجام می شد. تا سال 2018، 27 درصد از جمعیت آنلاین جهان از جستجوی صوتی در تلفن همراه استفاده می کردند.

چگونه جستجوی صوتی با جستجوی سنتی متفاوت است

مسلماً جستجوی صوتی نتایج سریع‌تری نسبت به زمانی که جستجوگر از تلفن همراه یا لب تاب خود برای جستجو به صورت تایپی استفاده می کند، به دست خواهد آورد. در این حالت کاربر با لحن محاوره ای صحبت می کند و ممکن است از کلمات بیشتری استفاده کند. به عنوان مثال کسی که به دنبال یک متخصص مغز و اعصاب می گردد، اگر قرار باشد که تایپ کند از کلماتی مثل متخصص مغز و اعصاب استفاده کند ولی اگر بخواهد به صورت صوتی بگوید ممکن است که اینگونه از طریق صوت بیان کند: یک متخصص مغز و اعصاب در نزدیکیم پیدا کن.

هر دو عبارت نتایج جستجوی مرتبط را برمی‌گردانند، با این حال، همانطور که می‌بینید، یکی بسیار خاص‌تر (و طولانی‌تر) از دیگری است.

استراتژی های مناسب برای جستجوی صوتی

از بهترین روش های بهینه سازی موتور جستجو استفاده کنید

هنگام تهیه پیش نویس محتوا برای صفحات وب خود، بهترین شیوه های استاندارد SEO را دنبال کنید.

این شامل بهینه‌سازی تگ‌های عنوان، استفاده از نشانه‌گذاری طرح‌واره برای هدف‌یابی نتایج غنی، ترکیب کلمات کلیدی طولانی در محتوای شما و موارد دیگر است.

مهمتر از همه، محتوای شما باید برای خواننده مرتبط و مفید باشد.

مشتریان بالقوه خواهان پاسخ های فوری هستند و اگر نتوانند ظرف چند ثانیه پس از خواندن محتوای شما آن را بیابند، اکثریت قریب به اتفاق به جای دیگری نگاه می کنند.

قبل از تهیه پیش نویس محتوای خود، فهرستی از سؤالات ایجاد کنید تا مطمئن شوید که به هر کدام پاسخ می دهید. از کرک خودداری کنید و روی ارائه بهترین اطلاعات ممکن تمرکز کنید.

این اطلاعات را در بالای مقاله خود قرار دهید نه اینکه مشتریان بالقوه را مجبور کنید در محتوای شما حرکت کنند تا آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند.

در هر جایی که جستجوگران به دنبال آن هستند، پیدا شوید

محتوای شما باید در هر جایی که مشتریان نگاه می کنند، ایندکس شود، به خصوص در پلتفرم های اصلی مانند جستجوی گوگل، نقشه های گوگل، و نقشه های اپل.

یک عبارت جستجوی صوتی احتمالاً هدف محلی خواهد داشت، و اولین جایی که ممکن است شما را پیدا کنند، فهرست کسب و کار محلی شما است.

به‌علاوه، نمایه کسب‌وکار Google شما (که قبلاً «Google برای کسب‌وکار من» نامیده می‌شد) باید کاملاً دقیق و دارای اطلاعات به‌روز باشد، زیرا این مکان رایجی است که مشتریان بالقوه کسب و کار شما را پیدا می‌کنند.

حداقل، کسب و کار شما باید اطمینان حاصل کند که موارد زیر در لیست های محلی شما صحیح است:

 • نام کسب و کار
 • شرح کسب و کار
 • نشانی.
 • شماره تلفن (شماره ای که تماس های تلفنی به یک فرد واقعی ارسال می شود).
 • ساعت باز و بسته شدن.
 • بررسی ها (و بازبینی پاسخ های صاحبان کسب و کار).
 • پیوندی به صفحات فرود محلی شما یا رزرو یک سرویس.

ایجاد یک صفحه پرسش و پاسخ

ایجاد یک صفحه پرسش‌های متداول یک ایده عالی برای برندها است، زیرا آنها به کاربر نهایی پاسخ سریعی به سؤالات رایج می‌دهند.

بسیاری از کاربران جستجوی صوتی سوالی دارند که باید حل کنند. یک صفحه پرسش‌های متداول پاسخ‌هایی را به سوالات رایجی که مشتریان می‌پرسند ارائه می‌کند.

با سوالاتی شروع کنید که تیم خدمات مشتری شما اغلب دریافت می کند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را از بخش پرسش و پاسخ Google در فهرست کسب‌وکار مکان خود تهیه کنید.

از نشانه گذاری طرحواره سؤالات متداول استفاده کنید تا شانس خود را برای ظاهر شدن در یک قطعه ویژه در جستجو افزایش دهید و به کاربران مناسب دسترسی پیدا کنید.

تحقیقات مداوم کلمات کلیدی را انجام دهید

تحقیق کلمات کلیدی یک استراتژی بازاریابی دیجیتال یکباره نیست.

در عوض، مستلزم بازنگری و پالایش مداوم برای دستیابی به حداکثر نتایج است.

هنگام در نظر گرفتن اینکه کدام کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهید، در نظر بگیرید که چگونه یک مشتری یک جستجوی صوتی را انجام می دهد. احتمالاً سؤالی خواهند پرسید.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، مانند Soovle یا AnswerThePublic، می‌توانند محبوب‌ترین سؤالاتی را که مصرف‌کنندگان در مورد کلمه کلیدی seed می‌پرسند به شما نشان دهند.

تیم داخلی شما نیز به عنوان یک منبع عالی برای ایده های سوال عمل می کند.

جستجوی گوگل یکی دیگر از مکان های مهم برای یافتن ایده های سوال است. به سادگی کلمه کلیدی seed خود را در نوار جستجو تایپ کنید و گوگل به صورت خودکار لیستی از ایده ها را پر می کند.

اطمینان حاصل کنید که سایت شما برای موبایل مناسب است

گوگل دریافته است که بیش از یک چهارم جهان از جستجوی صوتی در تلفن همراه استفاده می کند.

اگر سایت شما موبایل و جستجو پسند نیست، تجربه مشتری شما ناقص است.

برای ایجاد یک سفر مشتری بدون درز در همه دستگاه‌های سازگار با جستجوی صوتی، باید اطمینان حاصل کنید که تجربه کاربر شما بدون توجه به اینکه چگونه یا چه زمانی با شما ارتباط برقرار می‌کند، ثابت می‌ماند.

برای ایجاد یک تجربه سازگار با موبایل، مطمئن شوید که به اصول زیر پایبند هستید:

 • صفحات پاسخگو برای موبایل بسازید.
 • محتوا ایجاد کنید تا در تلفن های هوشمند خواناتر باشد، مانند بلوک های کوتاه تر متن و عنوان فرعی.
 • طراحی سایت خود را ساده و شهودی نگه دارید.
 • CTA های خود را در بالای صفحه قرار دهید.
 • ارائه تصاویری که برای موبایل بهینه شده اند.
 • سرعت بارگذاری صفحه خود را کاهش دهید.
 • اطلاعات تماس خود را در یک مکان برجسته قرار دهید.
 • محتوای خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که می‌توان آن را به درستی در دستگاه‌ها، پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف (مانند دستگاه‌های Apple و Android) مشاهده کرد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید