مقایسه وردپرس، دروپال و جوملا

مقایسه وردپرس با جوملا و دروپال

فرض کنید می خواهید اقدام به طراحی سایت فروشگاهی در اصفهان کنید، آموزش الکترونیکی ارائه دهید یا یک سازمان عضویت را مدیریت کنید و می خواهید دسترسی پورتال را برای اعضای خود فراهم کنید. شاید بیماری همه گیر یا سایر رویدادهای خارجی به شما نشان داده باشد که شرکت شما دستخوش تغییرات اساسی شده است و به روز رسانی پلتفرم دیجیتال شما و نیاز به دریافت خدمات طراحی وب سایت اصفهان را ضروری کرده است. یک پرسش مبرم این است: از کدام پلتفرم تکنولوژیکی باید استفاده کرد؟

به طور دقیق تر، کدام سیستم مدیریت محتوا برای توسعه وب سایت ها یا اجرای پلت فرم دیجیتال شرکت شما بهتر است؟ در حالی که راه حل های بیشتری وجود دارد، دروپال، وردپرس و جوملا محبوب ترین آنها هستند. بنابراین چگونه می توانید انتخاب کنید برای توسعه کسب و کارتان به کدام یک اعتماد کنید؟

ما در ابتدای همه‌گیری هر سه مورد را بررسی کردیم. از آنجایی که به نظر می رسد زندگی در سه سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است، ما تمام داده ها و تحلیل های خود را به روز کرده ایم و سه CMS را بر اساس 10 معیار ذکر شده در زیر مقایسه کرده ایم:

علاوه بر این، لیست سایت های نمونه را با توجه به هر پلتفرم و دیدگاه خود در مورد عواقب جابجایی بین پلتفرم ها به روز کرده ایم. یک بار دیگر، ارزیابی خود را ارائه کردیم که کدام CMS برای شرکت شما مناسب‌تر است و چرا.

در اینجا برخی از اطلاعات اولیه در مورد هر یک از CMS ها وجود دارد تا به شما در شناخت آنها کمک کند:

WordPress logo

وردپرس
اولین بار در سال 2003 توسط Matt Mullenweg و Mike Little منتشر شد
در اصل فقط یک پلت فرم وبلاگ نویسی بود
اجرا شده توسط Automattic, Inc.
نسخه های فعلی: 6.4.2
زبان اصلی: PHP

Drupal logo

دروپال
اولین بار در سال 2000 توسط Dries Buytaert منتشر شد
در اصل یک تابلوی پیام
توسط انجمن دروپال اداره می شود
نسخه های فعلی: 10
زبان اصلی: PHP

Joomla logo

جوملا!
اولین بار در سال 2005 به عنوان فورک Mambo CMS توسط بخشی از تیم توسعه Mambo منتشر شد
تحت کنترل Open Source Matters, Inc.
نسخه های فعلی: 4.2
زبان اصلی: PHP

1. مشترکات جوملا، وردپرس و دروپال چیست؟

این سه CMS در سال های 2000 تا 2005 ایجاد شدند. آنها حدود 20 سال است که وجود دارند و نرم‌افزارهای نسبتاً بالغی هستند.

آنها از چند جهت ضروری مشابه هستند.

اول از همه، همه آنها متن باز هستند: به این معنی که نرم افزار به صورت مشارکتی ایجاد شده و به صورت رایگان برای استفاده در دسترس است. این نشان می دهد که آنها مقرون به صرفه هستند زیرا هیچ هزینه مجوز برای پرداخت وجود ندارد و جوامع قابل توجهی که این پلتفرم های CMS را احاطه کرده و با آنها کار می کنند تضمین می کنند که:

مفاهیم و قابلیت های جدید با سرعت بیشتری معرفی می شوند،
مشکلاتی که در نرم افزار ایجاد می شود را می توان با سرعت بیشتری حل کرد و
قابلیت اطمینان و امنیت به طور گسترده تری بررسی می شوند.

ثانیا، همه آنها بر پایه PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی هستند و از MySQL برای ذخیره سازی پایگاه داده استفاده می کنند.

هر سه یک جامعه و اکوسیستم بزرگی را در اطراف خود ایجاد کرده اند که در ادامه به بحث و مقایسه آنها خواهیم پرداخت.

در نهایت، همه آنها از تم ها و قالب ها برای استایل دادن به سایت یا برنامه شما استفاده می کنند و افزونه ها / ماژول ها / برنامه های افزودنی را برای تکمیل ویژگی هایی که می توانید در پلتفرم های اصلی به دست آورید، ارائه می دهند.

2. چه عملکردی را ارائه می دهند؟

برای مقایسه عملکرد دروپال، وردپرس یا جوملا، ما به چهار عامل زیر توجه کردیم:

  • چگونه می توان انواع مختلف دارایی ها را هنگام انتشار محتوا نمایش داد؟
  • چگونه دسترسی کاربران را مدیریت کنیم؟
  • چگونه سایت ها و اپلیکیشن های چند زبانه ایجاد کنیم؟
  • چگونه داده ها را مدیریت کنیم؟

دسته بندی محتوا

وردپرس با پست ها و صفحات از پیش پیکربندی شده است که یک مدل محتوای نسبتاً ساده دارند. وردپرس از نسخه 5.0 که در دسامبر 2018 راه اندازی شد، یک ویرایشگر غنی به نام گوتنبرگ یا ویرایشگر بلوک را شامل می شود. علاوه بر این، وردپرس ممکن است با کمک پروژه‌ها و افزونه‌های سفارشی مانند ACF (فیلدهای سفارشی پیشرفته) گسترش یابد، که امکان ساخت انواع محتوای بسیار تخصصی را برای برآورده کردن نیازهای منحصر به فرد شما فراهم می‌کند.

جوملا با یک نوع محتوای مقاله ارائه می شود که قرار است با استفاده از ماژول ها و اجزای آن گسترش یابد. اگرچه این سیستم در خارج از جعبه بسیار انعطاف پذیرتر است، اما به کمک توسعه سریع نیاز دارد.

دروپال از نظر ویژگی‌ها بسیار غنی‌تر است و می‌توان آن را سفارشی کرد، اما فقط با پشتیبانی توسعه – درست مانند جوملا. حتی یک افزونه Druapl وجود دارد که امکان استفاده از ویرایشگر بلوک جدید وردپرس را در دروپال فراهم می کند.

کنترل دسترسی

در مورد کنترل دسترسی، هر سه پلتفرم، حفاظت و انعطاف پذیری مورد نیاز اکثر مشتریان را فراهم می کنند. تعریف طیف گسترده ای از مجوزها و قابلیت های کاربر در هر سه ساده است.

سایت های چند زبانه

هر سه سیستم قابلیت های چند زبانه را ارائه می دهند. وردپرس و دروپال برای فعال کردن پشتیبانی چند زبانه به پلاگین یا ماژول نیاز دارند، در حالی که جوملا پشتیبانی خارج از جعبه را ارائه می دهد. پیاده سازی های وردپرس به تمیزی نسخه های جوملا و دروپال نیستند، اگرچه قابلیت های بهبود یافته چند زبانه در نقشه راه وردپرس وجود دارد. هر سه سیستم از توسعه دهندگان تم می خواهند که کارهای خود را با در نظر گرفتن ترجمه انجام داده باشند!

مدیریت اطلاعات

دروپال و جوملا معماری های پایگاه داده بسیار پیچیده تری دارند. به همین دلیل، آنها قادر به ارائه یک معماری داده داخلی قوی تری هستند که می تواند از جدول پست های تک وردپرس بهتر عمل کند. با این حال، کار توسعه با کیفیت پایین همچنان می‌تواند تأثیر منفی سریعی بر عملکرد داشته باشد و پیچیدگی جوملا و دروپال می‌تواند شناسایی عیوب در یک وب‌سایت را دشوارتر کند.

تکنیک‌های کش صفحه نقش مهمی در عملکرد عمومی وب‌سایت در هر یک از سه سناریو دارند. در صورت استفاده مناسب، استراتژی‌های مختلف ذخیره‌سازی که توسط هر سه چارچوب پشتیبانی می‌شوند، پاسخگویی چارچوب‌ها را بهبود می‌بخشند. هر یک از این فریم ورک ها اگر به درستی استفاده نشود، می تواند عملکرد ضعیفی داشته باشد.

3. تا چه اندازه الزامات سئو را برآورده می کنند؟

هر سه CMS توانایی کنترل عناصر مهم SEO مانند پیاده سازی schema.org و زمان بارگذاری صفحه (با استفاده از CDN یا استراتژی های کش) را ارائه می دهند.

وردپرس با پلاگین Yoast پیشرو در صنعت خود، قابلیت SEO درجه یک را فراهم می کند. توابع مشابهی توسط افزونه‌هایی مانند EFSEO برای جوملا ارائه می‌شوند، اما به نظر نمی‌رسد که قادر به مطابقت با عملکرد و قابلیت استفاده قوی Yoast نباشند. علاوه بر این، وردپرس پلتفرم اصلی خود را با ویژگی‌های سئوی اضافی از جمله نقشه‌های سایت SEO بومی، که در ارتباط با توسعه‌دهندگان Google ایجاد شده‌اند، ارتقا داده است.

4. انعطاف پذیری، توسعه پذیری، قابلیت سفارشی سازی

هر ویژگی که خارج از جعبه در دسترس باشد، هر سه چارچوب انعطاف‌پذیر هستند و از طریق افزونه‌ها/ماژول‌های شخص ثالث از برنامه افزودنی پشتیبانی می‌کنند. برای دستیابی به آنچه برای سرمایه گذاری دیجیتال خود نیاز دارید، به احتمال زیاد به برنامه های افزودنی شخص ثالث در هر یک از پلتفرم های CMS نیاز دارید.

به طور کلی، استفاده و گسترش وردپرس برای کاربران غیر فنی آسان‌تر است، با نصب و پیکربندی قالب و افزونه اغلب نیازی به پشتیبانی فنی ندارد.

هر دو دروپال و جوملا مسلماً به عنوان فریمورک‌ها قدرتمندتر هستند، اما این قدرت اضافی باعث می‌شود راه‌اندازی و پیکربندی صحیح آنها پیچیده‌تر شود. احتمال اینکه برای ایجاد و نگهداری سایت‌ها در دروپال و جوملا به پشتیبانی یک توسعه‌دهنده توانمند نیاز داشته باشید، بسیار بیشتر است. توسعه دهندگان سهولت ایجاد نماها/گزارش های دلخواه در دروپال را به عنوان یکی از مزایای آن برجسته می کنند.

با این حال، هیچ کاری نمی توانید در هیچ یک از این پلتفرم ها انجام دهید که در سایر پلتفرم ها نیز نتوانید به دست آورید.

با پیشرفته تر شدن افزونه ها، سادگی وردپرس می تواند به خودی خود تبدیل به یک چالش شود. ممکن است نیاز باشد که “افزایش سنگین” در یک افزونه شخص ثالث اتفاق بیفتد، و اگر این کار با استانداردهای بالا اجرا نشود، ممکن است امنیت و عملکرد وب سایت تحت تأثیر نامطلوب قرار گیرد.

تعداد پلاگین ها / ماژول ها / برنامه های افزودنی موجود

وردپرس: بیش از 60700 افزونه وردپرس
دروپال: بیش از 49800 ماژول دروپال
جوملا: بیش از 5800 افزونه جوملا

این افزایش 3 درصدی برای وردپرس در 12 ماه گذشته، 3.75 درصد افزایش برای دروپال و 1.7 درصد کاهش برای جوملا است. بنابراین، اگرچه هر سه پلتفرم دارای تعداد زیادی افزونه شخص ثالث در دسترس هستند که به شما امکان می‌دهند بدون تلاش زیاد، عملکرد پلتفرم اصلی را گسترش دهید، انتخاب در وردپرس و دروپال به وضوح بسیار بیشتر از جوملا است.

اکثر این افزونه ها به صورت رایگان در دسترس هستند، اما برخی از ارائه دهندگان برای استفاده از ماژول های خود هزینه ای دریافت می کنند. بیشتر ارائه‌دهندگان همچنین از افزونه‌هایی که می‌سازند و منتشر می‌کنند، و همچنین برای ارتقاء برای بهبود افزونه، مقابله با نگرانی‌های امنیتی یا انطباق با تغییرات پلتفرم اصلی CMS، پشتیبانی می‌کنند.

5. استفاده از آنها چقدر آسان است؟

علیرغم برخی مسائل دسترسی به خوبی که با معرفی گوتنبرگ به خوبی منتشر شده است، وردپرس به طور کلی تصور می شود که سازنده وب سایت در دسترس تری برای ویرایشگران محتوا باشد، به همین دلیل است که اغلب به عنوان یک پلتفرم درخواست می شود.

وقتی یک CMS «توسط توسعه‌دهندگان برای توسعه‌دهندگان نوشته می‌شود»، به احتمال زیاد برای کاربران نهایی آن – ویرایشگرهای محتوا – مشکلات قابلیت استفاده دارد. به خصوص در مقایسه با وردپرس، فرآیند ایجاد محتوای دروپال اغلب به عنوان “هر چیزی جز ساده” توصیف می شود.

6. چقدر امن هستند؟

هر سه پلتفرم CMS دارای آسیب‌پذیری‌های امنیتی هستند. قدرت (از منظر امنیتی) CMS با نحوه برخورد سازمان با این مسائل تعیین می شود.

چالش امنیتی فراتر از لایه برنامه گسترش می یابد، بنابراین امنیت طولانی مدت یک سیستم به میزبانی و فرآیندهای نگهداری مداوم بستگی دارد.

مهم نیست که چارچوب‌های اصلی چقدر خوب آزمایش و توسعه یافته باشند، اکثر حوادث امنیتی ناشی از کد پلاگین/ماژول ضعیف نوشته شده یا نگهداری شده توسط جامعه وسیع‌تر و از چرخه‌های کند ارتقا هستند.

با یک جامعه گسترده تر و تعداد افزونه های رایگان بیشتر در بازار، وردپرس ممکن است بیشتر از این آسیب ببیند. با این حال، این ضعف با سهولت ارتقاء یک سایت مبتنی بر وردپرس جبران می شود (به بخش قابلیت ارتقاء در زیر مراجعه کنید). گزارش تحقیقاتی تهدیدات وب سایت در سال 2021 توسط GoDaddy’s Sucuri نشان می دهد که 50 درصد از سایت های وردپرسی که در سال 2021 آلوده شده بودند دارای نسخه “منسوخ” بودند. این در مقابل 74 درصد از سایت های دروپال و 77 درصد از سایت های جوملا است. این گزارش چرخه‌های زندگی پیچیده‌تر دو مورد اخیر را که منجر به فرآیند به‌روزرسانی دشوارتر می‌شود، مقصر می‌داند.

بسیاری از مقالات موجود آنلاین به گزارش‌های Sucuri از سال‌های گذشته اشاره می‌کنند تا نشان دهند که سایت‌های وردپرس آسیب‌پذیرترین سایت‌ها در برابر حملات خارجی هستند. با این حال، آخرین گزارش Sucuri (برای سال 2021) روشن می کند که 95.6٪ از پایگاه کاربران آنها سایت های وردپرس را اجرا می کنند و سهم بزرگی از آلودگی سایت های وردپرسی را که توسط Sucuri شناسایی شده اند توضیح می دهد.

این واقعیت که کاخ سفید وب سایت خود را از دروپال به وردپرس در سال 2017 منتقل کرد، باید نشانه قوی این باشد که توانایی ایجاد یک سایت امن حداقل با استفاده از وردپرس به خوبی استفاده از دروپال است.

دیدگاه ما این است که با هر سه پلتفرم، شما برای ایمن نگه داشتن همه چیز، از جمله همه پلاگین های شخص ثالث، به توسعه دهندگان خود متکی هستید. انتخاب ارائه دهنده هاست نیز بسیار مهم است، زیرا فناوری های سرور اغلب به به روز رسانی های امنیتی نیاز دارند. با جوملا و دروپال، شما حتی بیشتر به به‌روز ماندن با آخرین نسخه متکی هستید، که می‌تواند سرمایه‌گذاری قابل توجهی باشد، همانطور که در تقلا برای مشتریانی که به پایان عمر دروپال 7 می‌رسند نشان می‌دهد.

7. آیا پشتوانه قوی دارند؟

هر یک از سه پلتفرم CMS پایگاه کاربری قابل توجهی دارند. حامیان سه CMS در سراسر جهان پراکنده هستند و اغلب در جوامع محلی در بسیاری از کشورها گرد هم می آیند. آنها باعث ایجاد مکالمات زیادی در انجمن ها در بین کاربران CMS و همچنین توسعه دهندگانی می شوند که پلاگین ها و سایر افزونه ها را ایجاد می کنند.

از آنجایی که همه آنها پلتفرم های منبع باز هستند، از به روز رسانی های مداوم محصولات اصلی سود می برند. جدول زیر نشان می دهد که هر نسخه صدها مشارکت کننده دارد، در حالی که دروپال سالانه هزاران مشارکت کننده دارد. تعداد زیاد افزونه‌ها، ماژول‌ها و برنامه‌های افزودنی موجود (به بخش توسعه‌پذیری بالا مراجعه کنید) کار اضافی انجام شده توسط توسعه‌دهندگان مستقل را نشان می‌دهد که به قدرت این پلتفرم‌ها می‌افزاید.

کسانی که به کد اصلی کمک کردند

وردپرس: WP 6.1 محصول بیش از 707 مشارکت کننده بود (منبع)
دروپال: از 2020–2021: 1186 کسب و کار و 7420 فرد به دروپال 8 کمک کردند (منبع)

در حال حاضر 176 کاربر جوملا وجود دارد (مشارکت کنندگان فعال ذکر شده است) (به منبع مراجعه کنید)

شهرت اینترنتی

علاوه بر بررسی نرم افزار، شایان ذکر است که گفتمان آنلاین پیرامون این پلتفرم ها نیز بررسی شود. میزان فعالیت در گوگل، لینکدین و توییتر در زیر ترسیم شده است تا به شما ایده ای از محبوبیت نسبی آنها بدهد. حلقه ها نشان می دهند که هر پلت فرم نسبت به یکدیگر چقدر فعال است.

نمودار نمایش محبوبیت سه CMS وردپرس دروپال جوملا

وردپرس به وضوح با حضور آنلاین بسیار بالاتر، دو مورد دیگر را کوچکتر می کند. جستجوی «وردپرس» در گوگل 6.88 میلیارد نتیجه (هر سال افزایش می‌یابد)، در حالی که «دروپال» 30.7 میلیون و «جوملا» 40.6 میلیون نتیجه را به دست آورده‌اند.

گروه های لینکدین با بیشترین فالوور در اطراف این CMS ها به ترتیب 131.7 هزار (وردپرس)، 35.6 هزار (دروپال – کمتر از نیمی از وردپرس) و 12.8 هزار (جوملا – کمتر از نیمی از دروپال) دنبال کننده دارند.

در نهایت، حساب‌های توییتر تصویر زیر را نشان می‌دهند: 643.8 هزار دنبال کننده برای وردپرس @، 69 هزار برای دروپال@ و 59.1 هزار برای joomla@.

8. به روز رسانی آنها چقدر آسان است؟

هر سه پلتفرم به‌روزرسانی‌های امنیتی و ویژگی‌های منظم را منتشر می‌کنند.

کار با به‌روزرسانی‌های کد دروپال و جوملا می‌تواند دشوار باشد و اغلب ناسازگاری‌ها ظاهر می‌شوند. همانطور که قبلاً اشاره شد، این CMS ها معمولاً نیاز به کد سفارشی و مشارکت توسعه دهندگان دارند و سهولت ارتقا به کیفیت آن کد بستگی دارد. این می تواند در عمل بسیار دشوار باشد. در مورد دروپال، ارتقاء نسخه قابل توجه (به عنوان مثال از 7 به 8 یا 9) نه تنها شامل به روز رسانی پایگاه داده (با تمام محتوا) بلکه بازنویسی بیشتر کد است که می تواند پرهزینه باشد.

به‌روزرسانی‌های وردپرس هم در هسته و هم در افزونه‌ها معمولاً بسیار ساده‌تر هستند. حتی ممکن است، اگرچه توصیه نمی شود، به وردپرس اجازه دهید هسته و افزونه های خود را به طور خودکار به روز کند. اغلب می توان وردپرس را بدون ورودی برنامه نویس به روز نگه داشت. با این حال، در مواردی که بسیاری از افزونه های شخص ثالث درگیر هستند، ممکن است ناسازگاری هایی ایجاد شود که به کمک متخصص نیاز دارد.

رویکرد توصیه شده در هر سه مورد این است که هر ارتقا را به صورت جداگانه روی یک سرور مرحله‌ای مدیریت کنید و مشکلات مربوط به سازگاری را با ارائه پیشرفت‌ها آزمایش کنید.

مواردی وجود داشته است که دروپال و جوملا نسخه‌های اصلی را ایجاد کرده‌اند که با نسخه‌های قبلی سازگار نیستند. این باعث می‌شود که بسیاری از نصب‌ها بدون تلاش قابل توجه توسعه‌دهنده نتوانند به‌روزرسانی شوند. در نهایت، این پلتفرم‌های قدیمی ارتقاء امنیتی را متوقف می‌کنند و به یک خطر اساسی برای تجارت کاربران خود تبدیل می‌شوند.

وردپرس 5 (منتشر شده در دسامبر 2018) حاوی یک چارچوب ویرایشگر جدید به نام گوتنبرگ بود. چارچوب ویرایشگر جدید تغییرات اساسی را در عملکرد اصلی پلتفرم ایجاد کرد و ممکن است برخی از نصب ها را خراب کند، اما این یک مورد در تاریخ انتشار وردپرس بود.

تفاوت هزینه ها چگونه هستند؟

ساده ترین نسخه های وردپرس، دروپال و جوملا همگی رایگان و متن باز هستند. اما، مگر اینکه فقط به دنبال یک وبلاگ اولیه یا فروشگاه آنلاین باشید، احتمالاً به کمک حرفه ای برای استفاده از هر یک از این CMS ها و مطابقت با نیازهای سازمان خود نیاز خواهید داشت.

صرف نظر از CMSی که انتخاب می کنید، هزینه های مربوط به راه اندازی و نگهداری وب سایت شما وجود دارد. این هزینه ها شامل هزینه های طراحی رابط کاربری، میزبانی و ثبت نام دامنه است. طراحی اصلی و نگهداری بعدی از CMS ها منابع اصلی تمایز بین آنها هستند.

هزینه اجرا

برای ایجاد کسب و کار دیجیتالی خود، احتمالاً به کمک متخصص نیاز دارید، چه از طریق استخدام توسعه دهندگان با تجربه یا با درگیر کردن یک آژانس. سه سوال وجود دارد که باید هنگام مقایسه وردپرس، دروپال و جوملا از خود بپرسید:

  1. چقدر انطباق پلت فرم اصلی مورد نیاز است؟
  2. برای چند افزونه باید هزینه پرداخت کنید؟
  3. هزینه ساخت همه آن توسط متخصص چقدر است؟

چقدر انطباق پلت فرم اصلی مورد نیاز است؟

تجربه ما این است که شما می توانید با پلتفرم اصلی وردپرس سریعتر از جوملا یا دروپال (که قابل مقایسه هستند) به دستاوردهای بیشتری برسید. توسعه دهندگانی که هم با وردپرس و هم دروپال تخصص دارند، موافقند که توسعه یک سایت دروپال در مقایسه با دستیابی به نتیجه مشابه در وردپرس، 2 تا 3 برابر زمان می برد. بنابراین، با وجود همه موارد دیگر، پیاده سازی وردپرس در این فاکتور ارزان تر است زیرا کارهای سفارشی کمتری برای انجام دادن وجود خواهد داشت.

برای چند افزونه باید هزینه پرداخت کنید؟

برنامه های افزودنی برای پلتفرم اصلی که به آن نیاز خواهید داشت، بسیار به نیازهای تجاری خاص شما بستگی دارد. این بدان معنی است که پیش بینی اینکه کدام CMS در این زمینه هزینه بیشتری خواهد داشت دشوار است – به تجزیه و تحلیل مورد به مورد نیاز دارد.

هزینه ساخت همه آن توسط متخصص چقدر است؟

اگرچه وردپرس، دروپال و جوملا همگی دارای انجمن های پشتیبانی عالی هستند، عرضه توسعه دهندگان ماهر وردپرس به طور قابل توجهی بیشتر از تعداد توسعه دهندگان با تجربه دروپال یا جوملا است. این تأثیر مستقیمی بر هزینه کمک متخصص مورد نیاز شما خواهد داشت. این مقاله راهنمایی می‌کند که در هنگام استخدام یک توسعه‌دهنده وب به دنبال چه چیزی باشید، که ممکن است مفید باشد.

نمودار زیر تفاوت حقوق ارائه شده برای توسعه دهندگان سه پلتفرم را نشان می دهد. این محدوده حقوق پایه سالانه ارائه شده در مشاغل آزاد در ایالات متحده برای وردپرس، دروپال و جوملا (داده های جوملا برای ماه می 2020 زیرا هیچ داده ای برای سال 2022 در دسترس نبود) در پلت فرم استخدام ZipRecruiter را نشان می دهد. داده‌های Glassdoor برای مشاغل آزاد در بریتانیا به طور کلی از این دیدگاه پشتیبانی می‌کند، در حالی که محبوبیت پلتفرم‌های مختلف در بازار کار را نشان می‌دهد، با 10 برابر تعداد جای خالی وردپرس در مقایسه با دروپال و سه برابر تعداد مشاغل خالی دروپال در مقایسه با جوملا در آن زمان.

Salary ranges of WordPress Drupal Joomla developers

هزینه هر ساعت توسعه برای یک پلتفرم مبتنی بر وردپرس کمتر از یک پلتفرم مبتنی بر دروپال یا جوملا خواهد بود که در درجه اول به دلیل این تفاوت پرداخت است.

نگهداری

راه اندازی یک کسب و کار دیجیتال می تواند به هزینه مالی زیادی نیاز داشته باشد. با این حال، مطمئناً برای انجام کارهای بعدی به کمک حرفه ای نیاز خواهید داشت.

هنگامی که بازدیدکنندگان شما شروع به استفاده از سایت یا برنامه شما می کنند، متوجه خواهید شد که برخی از عملکردها را می توان بهبود بخشید. هنگامی که کسب و کار شروع به کار کرد، می خواهید آن را بزرگ کنید و اطمینان حاصل کنید که حضور دیجیتال می تواند رشد مورد انتظار را مدیریت کند. و به‌دلایل امنیتی یا برای همگام ماندن با پیشرفت‌های CMS اساسی، به‌روزرسانی‌هایی وجود خواهد داشت. به هر دلیلی، شما همچنان به کارشناسان خارجی (یا داخلی) تکیه خواهید کرد تا اطمینان حاصل کنید که کسب و کار دیجیتالی خود همچنان شکوفا می شود.

هزینه نگهداری مداوم تا حد زیادی به هزینه یک متخصص بستگی دارد. این دوباره به نفع وردپرس کار می کند.

عامل اصلی دیگری که بر هزینه نگهداری تأثیر می گذارد، مکانیسم ارتقاء استفاده شده توسط ارائه دهندگان CMS است. هر سه ارتقاء منظم پلت فرم خود را ارائه می دهند. وردپرس تمایل دارد پیشرفت های تدریجی را ارائه دهد که سازگاری با عقب را ارائه می دهد و نیازی به سرمایه گذاری قابل توجه برای انتقال وضعیت فعلی برنامه شما به نسخه جدید CMS ایجاد نمی کند.

همانطور که در گزارش Sucuri مشخص شده است (به بخش امنیت در بالا مراجعه کنید)، دو نسخه دیگر به طور منظم نسخه جدیدی را منتشر می کنند که به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد تا برنامه شما روی آن کار کند. البته این باعث افزایش هزینه های نگهداری می شود.

10. چند درصد از بازار را در اختیار دارند؟

نمودار نمایش سهم هر کدام از سیستم مدیریت محتوای وردپرس دروپال و جوملا

وردپرس با سهم بازار 63.4 درصدی می درخشد که تمام وب سایت های موجود در اینترنت توسط یک سیستم مدیریت محتوای معروف هدایت شوند. به همان روشی که گوگل بر جستجوی آنلاین حکم می‌کند، بازار CMS وب‌سایت‌ها را عملاً کنترل می‌کند. از میان سه سیستم مدیریت محتوایی که ما در حال تجزیه و تحلیل هستیم، جوملا دارای دومین سهم (2.7٪) و پس از آن دروپال (1.8٪) است.

از جمله تامین کنندگان قابل توجه در بخش “سایر” می توان به سیستم های Adobe (1.7٪)، Squarespace (3.1٪)، Wix (3.7٪)، Shopify (5.5٪) و Wix (3.7٪) اشاره کرد.

بسیاری از افراد بر این باورند که وردپرس بیشتر به سایت‌ها و وبلاگ‌های اصلی قدرت می‌دهد، از این رو آنها این تعداد را مغرضانه می‌دانند. وردپرس همچنان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) است، علی‌رغم تسلط کمتر آشکار آن، زیرا اگر تحلیل خود را محدود به وب‌سایت‌هایی کنید که بیشترین ترافیک را در اینترنت دریافت می‌کنند، می‌توانید مشاهده کنید. قابل توجه است که سهم بازار جوملا تقریبا ثابت است در حالی که دروپال با ترافیک به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

نمودار مقایسه 10 و 100 هزار وبسایت برخوردار از وردپرس جوملا و دروپال

راه دیگر برای سنجش علاقه نسبی به این پلتفرم‌های CMS این است که ببینیم نام آنها در گوگل چقدر جستجو می‌شود. ما می‌توانیم داده‌های سال گذشته را ترسیم کنیم تا با استفاده از Google Trends توسعه فعالیت جستجوی مربوطه را ببینیم.

Google Trends comparison between WordPress, Drupal and Joomla

همانطور که از نمودار می بینید، علاقه جستجو در هر یک از آنها در طول سال گذشته در نوسان بوده است. با این حال، در بریتانیا، در طول این مدت، علاقه هفتگی به وردپرس بین 10 تا 14 برابر علاقه به دروپال بوده است، در حالی که علاقه به دروپال بین 1 تا 4 برابر جوملا بوده است. تصویر جهانی بسیار شبیه بود.

وب سایت های نمونه برای وردپرس، دروپال و جوملا

در اینجا لیستی از برخی از وب سایت های شناخته شده بهتری است که در زمان نوشتن این وبلاگ از CMS های مربوطه استفاده می کنند:

وردپرس
کاخ سفید
ویوندی
کپجمینی
خورشید
زمان
ثروت
خدمات حرفه ای بلومبرگ
گروه رنو
شرکت والت دیزنی
کیتی پری
رولینگ استونس
اینجا فنلاند است
پرندگان خشمگین
کمی
بیشتر

دروپال
تسلا
بازار کل مواد غذایی
زوهو
ناسا
مشترک المنافع ماساچوست
بیشتر

جوملا
راجر فدرر
سیم آی تی
اداره حسابرسی فدرال سوئیس
کمپان
بیشتر

مهاجرت از دروپال یا جوملا به وردپرس

هنگام انتقال یک وب سایت یا برنامه از یک پلت فرم به پلتفرم دیگر، دو عنصر باید در نظر گرفته شود: محتوا (یا داده ها) و ساختار.

به طور کلی، الگوهایی که ساختار و ظاهر و احساس یک سایت را تجسم می‌دهند، برای مهاجرت آسان نیستند. تم ها، قالب ها و مؤلفه ها برای کار در زمینه جدید نیاز به اصلاح یا بازنویسی دارند. خوشبختانه در عمل، مهاجرت معمولا فرصتی برای بازبینی و به روز کردن طراحی است، بنابراین کار مجدد HTML و CSS لزوماً مشکلی نیست.

انتقال محتوا می تواند موضوع پیچیده تری باشد. هر یک از پلتفرم ها معماری داده های خاص خود را دارند که باید بر اساس میدان به میدان بین سیستم ها نگاشت شوند. با پیچیده تر شدن سایت ها، این کار نقشه برداری دشوارتر می شود. به طور کلی، پشتیبانی فنی برای چنین عملیاتی مورد نیاز است و با تخصص مناسب می توان بسیاری از این موارد را خودکار کرد.

چندین پلاگین/ماژول وجود دارد که ادعا می‌کنند مهاجرت آنها از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر می‌تواند خودکار باشد، اما این کار فقط در صورتی باید انجام شود که نصب‌های اولیه نسبتاً وانیلی باشد.

اگر قصد مهاجرت سایت دروپال یا جوملا خود را به وردپرس دارید و می‌خواهید مشاوره تخصصی داشته باشید، با ما تماس بگیرید.

کدام CMS برای من مناسب است؟ وردپرس، دروپال یا جوملا؟

اگر وبلاگ نویس هستید یا فقط به یک فروشگاه دیجیتالی ساده نیاز دارید، انتخاب CMS آسان است: وردپرس راهی است که باید بروید. استفاده از آن آسان، رایگان است و دارای یک جامعه بزرگ است که دائماً عملکرد و امنیت پلتفرم را به روز می کند.

اگر به چیزی کمی پیچیده تر یا پیشرفته تر نیاز دارید، باید ملاحظاتی را در نظر بگیرید. همه چیز به نیازهای شما در مقایسه با مزایا و معایب یا نقاط قوت و ضعف پلتفرم های مختلف CMS بستگی دارد.

کدام CMS برای پلتفرم های پیچیده بهتر است؟

وقتی صحبت از عملکرد به میان می آید، الزامات اکثر مشاغل را می توان در هر یک از سه CMS به دست آورد. در طول 15 سال گذشته، همه آنها رشد کرده اند تا نیازهای هر سرمایه گذاری دیجیتالی، اعم از تجارت الکترونیک، یادگیری الکترونیکی یا پلت فرم عضویت را پوشش دهند. دستیابی به برخی چیزها ممکن است تلاش بیشتری را در یکی از آنها بطلبد، اما احتمالاً با عملکردهای دیگری که تولید آسان‌تر است، جبران می‌شوند.

ما در زیر مشخص کرده‌ایم که از نظر ما کدام CMS برنده فاکتورهای مختلفی است که در نظر گرفته‌ایم. شما باید تصمیم بگیرید که هر یک از این عوامل چقدر برای سرمایه گذاری شما مهم هستند و CMS مربوطه چقدر برای هر یک از آنها مزیتی به شما می دهد.

منبع: برایت مایندد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید